Uygulama
Twitter

CUMHURBAŞKANINDAN ÇİFTÇİLERE MÜJDELİ HABER

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilen çiftçilerle buluşmada önemli açıklamalar yaptı.

Savunma Sanayii Kadar Gıda Sanayii de Önemli

Erdoğan, "Tarım ve hayvancılık konusunda hayata geçireceğimiz projeleri paylaşmak için buradayız. Açıklayacağımız yeni teşviklerin ülkemizdeki hayvan yetiştiriciliğine yeni bir soluk getireceğine inanıyorum. Bir millet stratejik konularda üstünlük sağlamadan geleceğine bakamaz. Bir devlet için yerli savunma sanayii ne kadar önemliyse, gıda sanayii de o denli önemlidir. Nüfus, silah ve asker bakımından güçlü olduğu halde, gıda açısından yetersiz olduğu için yeryüzünden silinen devletler olduğunu biliyoruz. Biz toprağa sevdalı, toprağı gönülden seven bir milletiz. Toprak bizde nedir? Anadır ana. Toprak ana. Topraktan geldik, toprağa gideceğiz. Toprak o kadar önemlidir" dedi.

23 Şubattan İtibaren Mazot Maliyetinin Yarısını Ödeyeceğiz

Çiftçilerin üretim maliyetini azaltmak için 2003 yılında ilk kez mazot desteğini başlattıklarını hatırlatan Erdoğan, "Şimdi de 23 Şubat 2018 tarihinden itibaren çiftçilerimizin mazot maliyetinin yarısını biz ödemeye başlayacağız. Belki de rekabetin en yoğun olduğu sektörlerin başında tarım geliyor. Daima sizlerin yanında olmayı sürdüreceğiz. Tarım kredisi isteyenlere TİGEM arracılığı ile Ziraat Bankası'ndan 300 koyuna kadar alım şansı veriyoruz. Doğacak kuzulara da alım garantisi veriyoruz. Ayrıca TARSİM sigortasının yetiştiricinin ödeyeceği kısmı karşılıyoruz. Kırmızı et ihracatını karşılamak için Ziraat Bankası aracılığıyla yetiştiricilerimize yüzde 10 sübvansiyonlu kredi veriyoruz. Hayvancılıkta yeni bir dönemin kapısını aralıyoruz" dedi.

"En güçlü olduğumuz zamanlarda bile topraktan kopmadık" diyen Erdoğan, "Ülkelerin yükselişi de çöküşü de tarımla başlıyor. Güçlü Türkiye'nin, güçlü tarımdan geçtiğini unutmayalım. Tımar sisteminin iyi işlediği dönemlerde Osmanlı Devleti'ni asırlar boyunca ayakta tuttuğunu, sistemin zayıflaması ile çöktüğünü tüm tarihçiler söylüyor. Kimi grup toplantılarında, kimi televizyonlarda tarım politikalarımızı eleştiriyor. Türkiye'nin en başarılı olduğu alanlardan biri tarımdır. Tarım politikalarımızı popülist yaklaşımlarla değil, planlı, kapsamlı projelerle belirledik. Bunun en yakın şahitleri sizlersiniz. Son 15 yılda eğitim ve sağlıkta ülkemize çağ atlattıysak, tarım, hayvancılık ve gıda sanayisinde de çağ atlattık" diye konuştu.

Başbakan Yıldırım da, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Erdoğan'ın konuşmasından önce çiftçilerle buluşmasında konuşma yaptı. 

Çiftçiye verilen desteklerin 7 kat artırıldığını belirten Yıldırım, "Teknolojide, ilimde ne kadar iyi olursanız olun, tarım her dönemin vazgeçilmez sektörüdür. Türkiye tarımda ihracatçı ülke konumundadır. 2018 yılının çiftçilerimiz için daha kazançlı ve bereketli geçeceğinden hiç şüphem yok. Tarım ve hayvancılık Türkiye'nin vazgeçilmezidir. Sürdürülebilir tarımın stratejik öneme sahip olduğunun farkındayız. Toprağımızı koruyacağız, tarım alanlarının başka amaçlarla kullanılmasına müsaade etmeyeceğiz. Tarıma desteğimiz artarak devam edecek. Çiftçimizin emeğinin zayi olmasına gönlümüz razı gelmez" dedi.

Bloomberght
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK