Twitter

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN TARIMSAL FAALİYETLERİ DEĞERLENDİRDİ

2019 Yılı Değerlendirme Toplantısı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın faaliyet alanına giren çalışmalar hakkında da değerlendirmelerde bulundu.

Konuşmasında Tarım ve Orman sektöründe ülkemizi ilklerle buluşturduklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan "Sektör 2019'un ilk 3 çeyreğinde % 3,6 büyüyerek diğer sektörlerin önüne geçti. Çiftçilerimize bugüne kadar toplamda 138 milyar lira tutarında tarımsal destek verdik. Ziraat Bankası ise geri ödemede sıkıntı yaşayan çiftçilerimizin borçlarını uygun şartlarda 5 yıla kadar vadelendirecek" diye konuştu.

TARIMDA DIŞ TİCARET FAZLAMIZ 4,8 MİLYAR DOLAR

Tarımsal ürün ihracatımızın 3,7 milyar dolardan 17 milyar dolara yükseldiğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan "Dünyanın 195 farklı ülkesine 1.690 tarım ürünü ihraç ediyoruz. Tarımda dış ticaret fazlamız 4,8 milyar dolar gibi ciddi bir rakama ulaştı" açıklamasını yaptı.

TOHUM İHTİYACIMIZIN % 96'SI YERLİ

Topraksız tarım yapılan teknolojik sera sayısının 2019 sonu itibariyle 1.532'yi bulduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan "Stratejik bir ürün olan tohum üretimimiz 145 bin tondan, 1 milyon tonu geçti. Bugün artık tohum ihtiyacımızın % 96'sını yerli olarak karşılıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

ORMAN VARLIĞINI 1 MİLYON 800 BİN HEKTAR ARTIRDIK

Yapılan ormancılık çalışmalarına da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan "Ormanlarımızı da asla ihmal etmiyoruz. Dünyada orman varlığı azalırken ülkemizin orman varlığını 1 milyon 800 bin hektar artırdık. Böylece erozyonla kaybettiğimiz toprak miktarını yıllık 500 milyon tondan 154 milyon ton'a kadar düşürdük. Cumhuriyet tarihimizin tamamında yapılan ağaçlandırmanın 1,5 katını 17 yılda gerçekleştirdik. Sadece 2019 yılında 280 milyon adet fidanı toprakla buluşturduk. Yeni bir adım daha atarak 11 Kasımı Milli Ağaçlandırma Günü olarak ilan ettik. Geleceğe nefes kampanyasına destek veren 1,2 milyon vatandaşımızla beraber 13,8 milyon fidanı toprakla buluşturduk. Orman varlığımızı 2020 yılının sonunda 22,9 milyon hektara ulaştıracağız" diye konuştu.

Su alanında yapılan yatırımlar hakkında da bilgi veren Cumhurbaşkanı Erdoğan "Barajlarımızın sayısını 276'dan 861'e, hidroelektrik santrali sayısını 105' ten 681'e, içme suyu tesislerimizin sayısını 84'ten 331'e çıkardık" dedi.

Bitkisel üretimin önümüzdeki yıl % 5 artırılarak 123 milyon tona yükseltileceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan "Sertifikalı tohum üretimimizi yine % 5 artırarak 1,2 milyon tona, tohum sektörümüzün pazar büyüklüğünü 1,4 milyar dolara çıkarmayı planlıyoruz" diye konuştu.

HAYVANCILIK DESTEKLERİ 60 KAT ARTTI

Son 17 yılda hayvancılık desteklerinin 60 kat artışla, 33 milyar lirayı bulduğuna vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan "Bu yıl 6,6 milyar lira hayvancılık desteği vereceğiz. Küçükbaş sürü büyütme projesi kapsamında, sürüye katılan hayvan başına ilave 100 lira destek sağlıyoruz. Bu yıl et ithalatını daha da azaltacak ve inşallah 2022 yılında tamamen sıfırlayacağız. Küçükbaş hayvan varlığını artırarak 56 milyon rakamını yakalamak istiyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Ülkemizin tavukçuluk üretimini garanti altına alacak bir sistemle yılda 220 bin yerli et ve yumurta amaçlı damızlık civciv üretiminin yapılmasını amaçladıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu damızlıklar kullanılarak yılda 30 milyon tavuk üretilebileceğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kırsal kalkınma destekleme programı kapsamında toplam 4,1 milyar lira destek verilerek ve 16 bin ilave istihdam sağlanacağını da sözlerine ekledi.

Tarim.gov.tr
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.