Twitter

ÇOCUK TARIM İŞÇİLERİ !

TÜİK çocuk işgücü anketi verilerine göre, Türkiye'de çocuk işçi sayısı 1 milyona yaklaştı. Araştırma sonuçları, 2006-2012 yılları arasında çocuk işçiliğinin artarak devam ettiğini, çalışan çocukların 400 bin ile yüzde 45'inin tarım, yüzde 24'ünün sanayi ve yüzde 31'inin hizmet sektöründe olduğunu ortaya koyuyor.

Kamunun izleme, denetleme ve kayıt altına alma mekanizmalarının işlemediği durumlarda, çocuk işçiliğinin Türkiye’de ciddi bir sosyal afet haline dönüşmüş olduğunu görüyoruz.

Boyundan büyük, ağır işlerde çalışan çocuklar, temel haklarından mahrum kalıyor. Ailelerinin içine çekildiği yoksulluk döngüsünden çıkamayan bu çocukların haklarına kavuşması için Türkiye, kanunlar düzenleyip uluslararası anlaşmalara taraf olmasına rağmen verdiği taahhütleri uygulamıyor ve  kanundışı çocuk işçiliğine göz yumuyor.

Türkiye’de zorunlu eğitim 12 yıldır. Bu, 18 yaşına kadar her çocuğun eğitimini eksiksiz bir şekilde sürdürmesi gerektiği anlamına gelir. Oysa mevsimlik tarım işçilerinin çocukları her yıl eğitim döneminin en az yarısını evlerinden uzakta, çok olumsuz koşullarda ağır ve tehlikeli bir şekilde çalışarak geçirmektedirler.

 

 

Kampanya detayları için :

https://www.change.org/p/bui%C5%9F%C3%A7ocukoyunca%C4%9F%C4%B1de%C4%9Fil-demek-i%C3%A7in-komisyon-kurman%C4%B1z%C4%B1-bekliyoruz-tbmmresmi

 

 

 

change.org
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.