Twitter

ÇİFTÇİLERE ZABRUS UYARISI

Sarayönü İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, çiftçileri Zabrus zararlısına karşı çiftçileri uyarıyor

Havaların iyi gitmesini nedeniyle arazideki zabrus zararlısının sayısında artış meydana gelirken, çiftçilere bu konuda eğitimler verilerek, mücadelenin nasıl yapılması gerektiği anlatılıyor.
 
Sarayönülü çiftçiler zabrus zararlısına karşı uzmanlar tarafından uyarıldı. Bu kapsamda Özkent Mahallesinde zabrus ile ilgili olarak eğitim verildi. Sarayönü İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Ziraat Mühendisi Cevat Eser, çiftçilere yaptığı uyarıda, ekin kambur böceği (Zabrus) adı verilen zararlıların özellikle yumuşak toprak yapısına sahip arazilerde bitki köküne zarar vererek, bazı tarlalarda çok ciddi zararlara yol açabileceğini belirtti. Metrekarede 3-5 adet larva görüldüğünde veya 15 adet yenik bitki tespit edildiğinde mücadele yapılması gerektiğini ifade eden Eser, bir önceki yıl görüldüyse tohum ilaçlaması, yeni görüldüyse yüzey ilaçlaması yapılması gerektiğini söyledi.

'Tekniğe uygun ilaçlayın'

Önceki yıllarda tohum ilaçlaması yapılmadan ekim yapılan hububat tarlalarında yapılan kontrollerde Ekin Kurdunun yüzde 50-60 seviyesinde boşluklar meydana getirerek zarar yaptığını tespit ettiklerini dile getiren Eser, "Tohum tekniğine uygun olarak ilaçlanmalıdır. Ekili tarlalar çimlenmeyi müteakip güz ve erken ilkbaharda mutlaka kontrol edilmeli. Zabrus zararı devam ettiği durumlarda mutlaka yüzey ilaçlaması yapılmalıdır" dedi.

Yiğitbaşı konuşmasının devamında, benzeri zararlılar ve bazı bitki hastalıklarına karşı önlem ve mücadelenin ekim sırasında başlaması gerektiğini, devletin sertifikalı tohumluk kullanımına destek ödemesi yaptığını, çiftçilerin sertifikalık tohumları tercih etmesinin kaliteli ürün elde etmede ve zararlılarla mücadelede önemli olduğunu vurguladı.

Saray Medya
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK