ÇİFTÇİ YAĞMUR BEKLİYOR

Tekirdağ'ın Çerkezköy ilçesi Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Nafis Ünal, ayçiçek üreticilerinin yağmur beklediklerini ve 10 gün içinde bölgeye yağmur yağmazsa beklenen rekolteyi yakalamanın zor olacağını söyledi.

Ayçiçeklerinin beklenen düzeye geldiğini ancak yağmura ihtiyaç duyulduğunu belirten Ünal, "Bölgemizde ayçiçeği üretiminde bu yıl rekor bir verim elde edilmesini bekliyoruz. Ancak bu sıralar yağmura çok ihtiyaç var. Eğer yağmur yağmaz ise ayçiçeği kafalarında oluşan taneler sıcaktan büzüşme yapacak ve verim de düşecek. Şuanda tüm ayçiçeği tarlaları çok iyi bir durumda ancak yağmura ihtiyaç duyuluyor. Yağmazsa beklediğimiz rekolteyi yakalamamız zor olacak. Aynı zamanda kalite de düşecek. Geceleri havanın serin olması ve arada da çiğ düşmesi ile ayçiçeği kendini azda olsa besleyebiliyor. Eğer bir lodos çıkarsa işte o zaman beklentilerimiz alt üst olur. Bu nedenle bu günlerde ayçiçeğine az da olsa yetecek kadar yağış düşerse çok çok iyi olacak" dedi.

Başkan Nafis Ünal, bölgedeki tüm ayçiçeği üreticisinin yağmur beklediğini de belirterek, "Yağmur, ayçiçeği üreticisinin kurtarıcısı olacak. Çerkezköy ve Kapaklı ilçelerindeki tüm ayçiçeği üreticileri yağmur beklentisi içerisinde. Eğer yağmur yağmazsa verim düşük olacağından ortaklarımız borçlarını dahi ödeyemez duruma düşecek. Bugünlerde biraz yağmur yağması için dua ediyoruz. Gerçekten az da olsa bölgemize düşecek yağışlar çiftçimizin yüzünü güldüreceği gibi beklenen rekoltenin üzerinde bir verim elde edeceğiz" diye konuştu.

İHA
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.