Uygulama
Twitter

ÇİFTÇİ TARLAYA GİDEMEZSE SORUNUMUZ BÜYÜK OLUR

Hürriyet Gazetesi'nden Elif ERGU'nun Tülin AKIN ile gerçekleştirdiği röportajda Akın Kovid-19 salgını süresince tarımın ve üretimin önemine vurgu yaptı.

Hürriyet Gazetesi'nden Elif ERGU'nun Tülin AKIN ile gerçekleştirdiği  röportajda Akın Kovid-19 salgını süresince tarımın ve üretimin önemine vurgu yaptı.

Türkiye'nin ilk 'akıllı köy'ünü kuran TABİT kurucusu, girişimci Tülin Akın: "Çiftçiler 'Salgın var' deyip, şimdi ekim yapmayıp tarlalarını ilaçlamazsa ürünlerini kaybederler. Sorunumuz daha da büyük olur. Önlem alıp tarıma devam etmeliyiz."
Tülin Akın, kendini Türkiye'nin tarımda bilinçlenmesine adayan girişimci ve cesur kadınlardan biri. "Tarımsal kalkınma olmadan olmaz" diyerek yola çıkan bir kadın girişimci. 2004 yılında tarımsalpazarlama.org'u kurdu. Çiftçilere interneti öğretti, sanal ortamda eğitim verdi, ürünlerini pazarladı. 12 bin köyü tek tek gezdi. Çiftçiler için birçok yeni projeyi hayata geçirdi; bankalardan çiftçilere özel kredi kartlarının modellenmesinden telekomünikasyon şirketleriyle birlikte oluşturulan uygulamalara kadar. Tülin Akın'ın bu çalışmaları ve projeleri yalnız Türkiye'de değil, dünyada da ses getirdi. Art arda ödüller aldı. 2 yıl önce Dünya Ekonomik Forumu'nda Schwab Vakfı Dünyanın En iyi Sosyal Girişimcisi Ödülü'nü ve Bill Melinda Gates Vakfı'nın Goalkeepers Ödülü'nü aldı. Sabancı Vakfı'nın Fark Yaratanları'ndan, KAGİDER'in yarışmasının birincilerinden olan Tülin Akın, hızını kesmeden örnek projeler üretmeye devam ediyor.

 

 

ACİL ÖNLEM ALMALIYIZ


BM Gıda ve Tarım Örgütü FAO, geçen hafta ülkemiz dahil, bütün dünyayı saran COVID-19 salgınının gıda krizini tetiklememesi için acil önlem alınması gerektiğini açıkladı. Bu vesileyle, Aydın'da akıllı köy kuran Tülin Akın'la korona günlerinde Türkiye'deki tarımı masaya yatırdık. Akın'ın üstüne basa basa ilk cümlesi, "Bu zor günlerde sağlık çalışanları kadar çiftçiler de desteklenmeli" oldu.

Röportajın devamı için tıklayınınz...

 

 

 

 

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK