Uygulama
Twitter

ÇİFTÇİ SUSUZLUK NEDENİYLE ÜRÜN EKMEYİ BIRAKTI

Kilis Ziraat Odası Genel Sekreteri Mehmet Ümit Deli, son yıllarda su kaynaklarının azalmasıyla birlikte tarlasını yeterli sulayamayan çiftçinin mağdur olduğunu söyledi.

Birçok çiftçinin sulayamadığı için zarar ettiği gerekçesiyle arazisine ürün ekmediğini belirten Deli, "Biran önce önlem alınmazsa ve tasarruf yapılmazsa tarım biter" dedi.

Mehmet Ümit Deli, suyun etkin ve verimli kullanılması noktasında tedbir alınması gerektiğini söyledi. Kilis'te 2 yıldır yaşanan kuraklığın çiftçiyi olumsuz etkilediğini anlatan Deli, birçok üreticinin sulama yapamadığı arazisini ekmediğini kaydetti.

Kentte tarımsal sulama için gerekli baraj ve göletlerin yetersiz olduğunu savunan Deli, "Çiftçilerimizin kuyularındaki su kuruma noktasına geldi. Sebze ve mısır üretimi yapan çiftçilerimiz haftada bir suladıkları arazileri şimdi 10-15 günde bir sulamak zorunda kalıyorlar. Bu da üretimde kalite ve verimliliği düşürüyor. Çiftçilerimiz 2 yıldır zarar ediyorlar. Birçok çiftçimiz tarladan çekildi, yani çiftçiliği bıraktı" diye konuştu.

Su israfından kaçınılmasının şart olduğunu vurgulayan Deli, çiftçilerin yağmurlama ve damlama sulama sistemlerini kullanmasının önemine değinerek, "Aksi taktirde önümüzdeki yıllarda arazilerin önemli bir bölümü çoraklaşma ve tarımın bitmesi riski kaçınılmaz gerçek olarak karşımıza çıkacaktır" dedi.

Son Dakika
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK