Twitter

ÇİFTÇİ HAKKINDA BİLMEDEN KONUŞMAK

Geçen akşam köyün kahvesinde gençlerle oturuyoruz. Buğday hasadından, pamukların çıkışından, sıcakların etkili olmasından konuşuyoruz.

Gençlerden biri sosyal medya hesaplarını göstererek ya dedi, "koca koca adamlar bu işi bilmeden konuşmaya utanmıyorlar mı?" Nedir diye baktık yurt dışındaki uygulamaları burada neden yapmıyoruz diye diye program yapan başka da bir şey söylemeyen bir televizyoncu kardeşimiz, çok modern bir sağım sistemini hayvan kesim sistemi olduğunu sanıp bir paylaşım yapmış. Altında olumlu olumsuz hatta adamı bakan olmaya davet eden mesajlar.

Hayvan nasıl sağılır bilmez ama televizyonda yaptığı programlarla çiftçiye ilham olacağını düşünür. Nasıl bir düşünce yanılgısı.

Önce bir yerde bir şey konuşacaksanız ve bu konuşma özellikle çok sayıda insanı etkileyecekse konunun her yönünü incelemeniz gerekiyor. En geniş açı 360 derece diye düşünen varsa yanılır, tarımla ilgili konuşacaksanız gözünüzün önüne bir "küre" getirin ve kürenin her alanını ayrı ayrı düşünün.

Gerçek çiftçiyi tanımadan çiftçiye vereceğiniz öneriler başarıya ulaşmaz. Öncelikle çiftçi hakkında doğru zannedilen yanlış bilgiler var. Bunları bu hafta yazmaya başlıyorum.

Yanlış Bilgi;     Çiftçi fakirdir, parası yoktur, acınası haldedir.

Doğru Bilgi;      Çiftçi sektörde uygulanan yanlış politikalar neticesinde istediği karları elde edememektedir. Bazen finansal olarak çok zor duruma da düşebilir ancak köyünü bırakıp şehirde memur olmuş birçok kişiden çok daha fazla para kazanır. Çiftçi kazandığı parayı aylık parçalar halinde almadığı için bazen nakit ihtiyacı üst seviyeye çıkar ancak senede birkaç kez hasat döneminde maaşla çalışanların yıllık kazançlarının çok üzerinde bir gelire sahip olur.

Her şeyi bildiğini düşünen adam, bir köye gittiğinde çiftçiyi iş kıyafeti ile görür. Genellikle eski bir pantolon ve çizme, belki çamurlu ayakkabılar. Ancak çiftçinin önemli bir günü varsa evdeki herkes en şık kıyafetlerini giyer ve o günü öyle kutlar. Çiftçiyi tanımazsan bilemezsin.

Senin üst segment bir aracın varsa bile, çiftçinin traktörü ondan çok daha pahalıdır. Lastikçi den aracın için yeni lastik alırken dört lastik için iki bin lira vermeyi çok diye düşünürsün Traktörün arka lastikleri 8-10 bin liradır.

Sen taze sebze meyveyi nereden bulup yiyeceğim diye kara kara düşünürken çiftçiler en tazesini, en lezzetlisini yer.

Yani Zenginlik fakirlik diye düşünürsen senin parayla alamayacağın en saf balı, en güzel tereyağı, sütün en kaymaklısını ve tazesini yiyebilen bana göre dünyanın en zengin insanıdır.

Yanlış Bilgi      :           Kimse çiftçilik yapmak istemiyor

Doğru Bilgi      :           Çiftçiye yapılan haksızlıkları hangi mesleğin insanına yapsanız o da o mesleği yapmak istemez. Üretim yaparsan sana pirim vereceğim derler, primi üretimin başlangıcından iki sene sonra verirler. Kar yağmur fırtına dolu don sıcak sel her şeyden korumuş ürününü yetiştirmişsindir, piyasayı düzenlemez seni düzenbazın kucağına atarlar. Bunlar hangi meslekte gerçekleşse aynı şekilde serzenişler hatta daha kötü tepkiler alırsın.

Ama çiftçi ülkesine sadıktır. Binlerce yıldır dedesinin dedesinden, babasından öğrendiği en önemli şey üretmenin ne kadar saygın bir iş olduğudur.

Her ne kadar üretilen ürünlere ihtiyacı olanlar çiftçiye saygı göstermeleri gerektiğini bilmese de onlar her şeye rağmen üretirler.

Hükümetler yanlış politikalar geliştirir, fiyatlar öyle düşer ki, hasat etmeye bile değmeyeceğinden ürünleri tarlada kalır. Şaşkınlar sosyal medyadan paylaşır "ne güzel ürünü ucuza yiyeceğiz." Dedik ya adı üstünde şaşkın. Bilmez ki bir daha ki yıl para etmeyen ürün ekilmeyecek sende onu çok daha pahallı ya yiyeceksin.

Çiftçinin mütevaziliğini Eziklik zannedenler çok yanılırlar. Çiftçi tohumun tarlayla buluşmasını topraktan çıkış enerjisini gözlemleyen hayatının bunun normalleri ile harmanlayan bir bilgedir.

Tutturmuşlar çiftçiye eğitim verecekler. Evet yeni teknolojiler yeni bilgiler üretimi arttırabilir. Ancak bunun için Eğitim yerine çiftçi ile bilgi paylaşımı yapmak gerekir. Çiftçiye yeniliklerle ilgili bilgiler verirken onların bilgilerini de öğrenmek, kadim bilgilerini yeni bilgilerle entegre etmek gerekir.

Bizler çalıştığım Tabit şirketinde ve kurduğumuz Vodafone Akıllı Köy Ar-Ge Merkezinde çiftçinin kadim bilgisini, teknoloji ile nasıl nitelikli bilgi haline getirileceğinin çok güzel örneklerini oluşturuyoruz.

Türkiye'nin ve dünyanın birçok yerinden gelen çiftçilerle birlikte birbirimizden o kadar çok şey öğreniyoruz ki tahmin edemezsiniz.

Çiftçiyi tanımayanlar, tarımsal üretimin gerekliliklerini bilmeyenler çözüm üretemezler.  Tarımda çözüm için çiftçi ile iletişim dilinin çok iyi bilinmesi gerekir.

Öyle laf kalabalığı ile olmaz.

Bu hafta üretim bölgelerinde hasatları izliyorum. Hasat sevinci bir başkadır. Bilen bilir.

Çiftçilerimizin kadim bilgisinin, sabrının ve üretim cesaretinin önünde saygı ile eğiliyorum.

 

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK