Twitter

ÇİFTÇİ ARTIK TİFTİK VE YAPAĞININ KALİTESİNİ KENDİ ÖLÇECEK

Ankara Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği'nin İsviçre'den aldığı ve Ankaralı yetiştiricilerin hizmetine sunduğu makine ile küçükbaş hayvan yetiştiricileri ürettikleri yapağı ve tiftiklerinin kalitesini ölçebilecek.

Konuyla ilgili olarak Güdül'de düzenlenen tanıtım töreninde söz konusu makinelerin kullanımı anlatıldı. İsviçreli uzmanlar çiftçilere makinanın kullanımı ile ilgili bilgiler verdi. Törene; Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Bülent Korkmaz, Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hasan Kılınç ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Daire Başkanı Özgür Güven katıldı.

İsviçreli uzmanlardan makine ve diğer ülkelerin ürettiği yapağıların kalitesi hakkında bilgi alan Ankara Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Bülent Korkmaz, burada yaptığı açıklamada Başkent Ankara'nın bir milyon 62 bin küçükbaş hayvan varlığıyla Türkiye'de sekizinci olduğunu, yapağı üretiminde 2 bin 185 ton ile Türkiye beşincisi, tiftik üretiminde ise 213 ton ile Türkiye birincisi olduğunu söyledi.

Tiftiğin Ankara için önemli bir değer olduğunun altını çizen İl Müdürü Korkmaz, İl Müdürlüğü olarak bu değere sahip çıktıklarını ve sekiz projede ıslah çalışması yürüttüklerini kaydetti. Daha sonra kırkım yapan yetiştiricileri de ziyaret ederek yetiştiricilere bereketli olması dileğinde bulunan Korkmaz, Türkiye tiftik üretiminin yüzde 65'nin Ankara'da gerçekleştiğini ve bu tiftiklerin yüksek kaliteli ve dünyada aranan tiftikler olduğunu belirtti.

haberler.com
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK