Twitter

ÇETİN`DEN SEÇİMDE BÖLÜNMEYİN UYARISI

Seçim sathı mahalline giren Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği'nin Onursal Başkanı H. Cahit Çetin, kooperatiflerin uluslararası normlara kavuşacağı yeni döneme hazırlık çağrısında bulunduğu bir mektup yazdı ve bölünmeyin çağrısı yaptı.

NİHAT DELİBAŞI

Seçim sathı mahalline giren Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği'nin Onursal Başkanı H. Cahit Çetin, kooperatiflerin uluslararası normlara kavuşacağı yeni döneme hazırlık çağrısında bulunduğu bir mektup yazdı. Mevcut Başkan ve yönetim kurulu üyeleri dahil tüm üyelerle paylaştığı mektubunda dayanışmanın önemine dikkat çeken Çetin, Tariş'in çok uluslu sermayenin daima hedefinde olduğunu belirterek üyeleri benzeri duruma karşı uyardığı mektubunda "Seçim yıllarındaki rekabeti fırsata çevirmek isteyen hamleleriyle yıllarca mücadele ettiğimizi biliyorsunuz. Bu yılda benzer hamlelerin olmayacağını kimse garanti edemez" dedi.

YAPILMASI GEREKENLER 

Mektubunda ayrıca ülkemizde kooperatifçiliğin içinde bulunduğu durumla ilgil saptamalarına yer veren Çetin, çözümün Dünya kooperatifçiliğinin formatına uygun yalılanmalara odaklanmakta yattığını vurguladı.  Birliğin seçim sürecindeki konumunun  TARAFSIZLIK olduğunun altını çizen Çetin'in mektubunda bu bölüm şu ifadelerle yer aldı, "67 yıllık Birlik yaşının yarısında görev yapan bir başkanın plansız ayrılışının belirsizlik yaratmasından kaygılanırım. Bir geçiş süreci lazım. Arkadaşlarımın ve kooperatiflerin kalan süreyi değerlendirerek Birliği yönetecek kadroların oluşturulmasında düşünecek zamanları olsun istedim. Ayrılışımın tek nedeni budur."demiştim. Hayatımın en verimli yıllarını severek verdiğim Birliğimize ayrılırken de bir katkı sunmak istedim. Sevgili arkadaşlar o günden buyana 1.5 yılı aşkın süre geçti artık seçimlerin yapılacağı yıla girmiş bulunuyoruz, zaman hızla geçiyor. Şimdiden sizinle paylaşmak istediklerim var. Öncelikle söylemek isterim ki seçimlerde tamamen TARAFSIZ kalacağım. Bunun kesinlikle böyle bilinmesini isterim.."

Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Onursal Başkanı H. Cahit Çetin'in kooperatif üyeleriyle paylaştığı mektup ve metni şöyle:

"Kooperatif üyelerine Sevgili Başkan,

31 Ağustos 2017 tarihinde Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği başkanlığından ayrıldığımda görev süremin bitimine 2.5 yıl vardı. Erken ayrılışımın sebebini sizlerle paylaştığım, aynı zamanda gazetemizde de yayınlanan veda mesajımda belirtmiştim. "67 yıllık Birlik yaşının yarısında görev yapan bir başkanın plansız ayrılışının belirsizlik yaratmasından kaygılanırım. Bir geçiş süreci lazım. Arkadaşlarımın ve kooperatiflerin kalan süreyi değerlendirerek Birliği yönetecek kadroların oluşturulmasında düşünecek zamanları olsun istedim. Ayrılışımın tek nedeni budur."demiştim. Hayatımın en verimli yıllarını severek verdiğim Birliğimize ayrılırken de bir katkı sunmak istedim.

Sevgili arkadaşlar o günden buyana 1.5 yılı aşkın süre geçti artık seçimlerin yapılacağı yıla girmiş bulunuyoruz, zaman hızla geçiyor. Şimdiden sizinle paylaşmak istediklerim var. Öncelikle söylemek isterim ki seçimlerde tamamen TARAFSIZ kalacağım. Bunun kesinlikle böyle bilinmesini isterim. Aksi takdirde erken ayrılışımın anlamı ve gerekçesi ortadan kalkmış olur. Genel kurulumuzun her zaman güvendiğim sağduyusu, Birliğimizi yönetecek kadroları tam bir isabetle seçecektir buna bütün kalbimle inanıyorum. Uzun yıllar Birliğimizin başkanlığını yapmış bir arkadaşınız olarak, birkaç öneri yapmamı lütfen hoşgörün. Kıymetli arkadaşlarım. Dünyada yaşanan ekonomik krizler, ülkemizin etrafındaki siyasi belirsizlikler dikkatli olunması gerektiğini ortaya koymaktadır. Birliğimiz çok uluslu sermayenin daima hedefinde olmuştur. Seçim yıllarındaki rekabeti fırsata çevirmek isteyen hamleleriyle yıllarca mücadele ettiğimizi biliyorsunuz. Bu yılda benzer hamlelerin olmayacağını kimse garanti edemez. Ayrıca ülkemizde kooperatifçilik giderek büyük sermaye ile rekabet edemez hale gelmektedir. Dünya kooperatifçiliğinin formatına uygun yapılanmalara odaklanmalıyız. Birlik ve kooperatiflerimiz için yeni projeler üretmeliyiz. Seçilecek yönetim kurulumuzun çok dikkatli olması gereken bir döneme giriyoruz, başarının yolu birlik ve beraberlikten geçmektedir.

Öncelikle Körfez Kooperatiflerimize seslenmek isterim. Aranızdaki dayanışmanın gücü, sizin olduğu kadar Güney Kooperatiflerimizin de teminatı olmuştur. Yönetim Kurulu teşkilinde beraber çalışmanın avantajları açıkça ortadadır. Bunun devamı Körfez Kooperatiflerimizin bütünlüğünü korumasıyla mümkün olacaktır. Önceliğiniz aranızda toplanıp nasıl hareket edeceğinizi belirlemek olmalıdır. Asla ferdi davranmayın. Adaylarınızı aranızda belirleyip, Güney Kooperatiflerimizle gücünüzü birleştirmek sizi tek listeye götürür. Ekonomik şartların belirsiz olduğu ortamlarda en iyi yol budur.

Güney Kooperatiflerimize: Körfez Kooperatiflerinin sayılarının az olması birleşmelerini kolaylaştırmaktadır. Güney Kooperatiflerimizin de aynı şeyi yaparak adaylarını belirlemesi en uygunu olacaktır. Birliğimizin şu anda yeni projelere, hedeflere yönelmesi gerekmektedir. İstikrar önceliğimiz olmalıdır.

Sevgili arkadaşlar. Şöyle bir gerilere baktığımızda Genel Kurulumuzun önemli pek çok işe, hayati kararlara imza attığını görürüz. 80'li yılların kaosundan demokrasinin erdemine bu Genel Kurulumuzla geçiş yaptık. Bir bakıma kurucu meclis gibi görev yaptığını hepimiz hatırlarız. Çok mücadeleler verildi, Tariş tarihine iz bırakan olaylar yaşandı. Türkiye'de bazı birlikler yok olurken Birliğimiz ayakta kalmayı başardı. Birliğimizin bir kültürü oluştu artık. Genel Kurulumuz son derece tecrübeli ve sağduyuludur ne yapacağınızı o size söyler.

En içten duygularımla sevgiler, saygılar, başarılar.

H. Cahit Çetin

Edremit Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi Ortağı"

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK