Uygulama
Twitter

``BUZAĞI ÖLÜMLERİ AVRUPA`NIN İŞİ Mİ?``

Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, Türkiye'de yüksek oranda ki buzağı ölümlerinin ardında, Türkiye'de hayvancılığın gelişmesini istemeyen Avrupa ülkeleri olabileceğini söyledi.

Türkiye'de yılda ortalama 500 bin buzağı ölümü gerçekleştiğini belirten Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, bu oranın yüzde 2-3'lere düşürülmesi ile hayvan ithal eden Türkiye'nin hayvan ihraç eden bir ülke haline gelebileceğini belirterek, "Ülkemize yıllardır ithal hayvan getirilmektedir. Dışarıdan getirilen hayvanların ıslahında başarılı olamadığımız gibi dövizimin yurt dışına çıkartılmış oldu. Tarım Bakanlığımızın rakamlarına göre ülkemizde yılda ortalama 500 bin buzağı ölümü gerçekleşmektedir. Türkiye'de buzağı ölümleri yüzde 2-3'lere düşürülürse hayvan ithalatı yapmayacağımız gibi hayvan ihracatı yapan bir ülke konumuna gelebiliriz" dedi.

İthal hayvanların yavruları ölüyor

Çetindağ, ithal hayvanların buzağılarında ölüm oranlarının daha yüksek olduğunu ifade edip, "Ülkemizde özellikle dışarıdan getirilen ineklerden doğan buzağı ölümleri çok yüksek seviyelerde. Bu düşündürücüdür. Bizim yüksek dövizler ödeyerek getirdiğimiz ineklerden doğan burada doğan buzağılar ölüyor da, satan ülkelerde doğan buzağılar ölmüyor. Suni tohumlamada bir yanlışlık mı var. Biliyorsunuz tohumluklar genelde yurt dışından geliyor. Yoksa Türkiye'nin hayvancılıkta ilerlemesini engellemek için bilinçli olarak hazırlanmış hayvanları mı bize gönderiyorlar. 15 Temmuz'u yaşadıktan sonra Avrupa ülkelerinin bize özellikle bunu yapmış olabileceklerini düşünüyorum. Ya satın alınan hayvanlarda bir sorun var, ya bizim çiftçilerimizin uygulamalarında bir sorun var ya da veterinerlerimizde bir eksiklik var. Türkiye olarak bunu düşünmemiz gerekiyor" diye konuştu.

İHA
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK