BİN 109 DEKAR ALAN ZARAR GÖRDÜ

Mersin'in Silifke ilçesinde meydana gelen aşırı yağışlar nedeniyle Göksu ırmağının debisi saniyede 800 metreküpe çıktı, Göksu nehri kenarında bulunan bin 109 dekar ekili ve dikili alan zarar gördü.

Kaymakam Şevket Cinbir konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, cuma gününden bu yana yağan aşırı yağışlar nedeniyle Göksu ırmağının debisinin yükseldiğini, buna bağlı olarak Bucaklı Mahallesi ile Sökün köprüsünün aşağı kısımlarında tarım arazileri olan çiftçileri önlem almaları için uyardıklarını kaydetti. Kaymakam Cinsir, "Göksu ırmağındaki suyun yükselmesiyle birlikte Atik Mahallesi'nde 5, Karakaya Mahallesi'nde 15, Sabah Mahallesi'nde 1, Gazi Mahallesi'nde 6, Bükdeğirmeni Mahallesi'nde 45, Kurtuluş Mahallesi'nde 12 olmak üzere toplam 84 çiftçimizin ekili ve dikili alanı zarar gördü. Zarar gören alanlarda ise ağırlıkla çilek, buğday, limon, zeytin, nar ve kayısı bulunuyordu. Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü sahada yaptığı ilk incelemelerde 1 milyon 370 bin 955 TL'lik zarar olduğunu tespit etti" dedi.

Kaymakam Cinbir, ayrıca Sökün köprüsü aşağısında çadırda yaşayan tarım işçilerinin de risk nedeniyle başka bir bölgeye sevk edildiğini bildirdi. Devlet Su İşleri koordinesinde Silifke Belediyesi, Mersin Büyükşehir Belediyesi, Karayolları ve DSİ'ye ait iş makineleri ırmak kenarındaki zayıflamış setlerin güçlendirdiğini, birçok tarım arazisinin tahliye kanallarından suyun geri tepmesinden dolayı zarar gördüğü için, tahliye kanallarının ağızlarının kapatıldığını da belirten Cinbir, "Göksu nehri pazartesi sabah saatlerinde saniyede 800 metreküp olarak en pik noktasını gördü, şu an ise düşüşe başladı. Silifke halkı daha önce bir sel baskını yaşadığı için biraz tedirgin olsa da Silifke şehir merkezinin sular altında kalması için Göksu ırmağının saniyede bin 200 metre küpün üzerine çıkması gerekiyor. Gece ve gündüz DSİ tarafından Göksu ırmağında sürekli ölçümler yapılarak oluşabilecek tehlikelere karşı önlemler alındı" diye konuştu.

İHA
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.