BİLGİ YAYGINLAŞSIN TÜM KÖYLER AKILLANSIN

Toprakla Gelen ekibi bu hafta ki haber köşesinde tarim.com.tr' den bahsetti.

Toprakla Gelen olarak İzmir Tarım Fuarı'nda tanıştığımız Tabit Akıllı Tarım Teknolojileri A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Coşkun Yıldırım'ın daveti üzerine Vodafone Akıllı Köy'ü ziyaret ettik. Tabit Ar- Ge Müdürü Orhan Kurt ile Tabit Mobil İçerik Yöneticisi  Murat Akçor'un gerçekleştirdiği sunumdan aldığım notları en kısa sürede benzeri çalışma ve uygulamaların yaygınlaşması dileğiyle sizlerle paylaşmak istiyorum.

Sosyal girişim şirketi olarak kurulan  Tabit Akıllı Tarım Teknolojileri A.Ş., 2004'te Türkiye'nin ilk Sosyal Tarım Platformu www.tarimsalpazarlama.com ve Tarımsal Haber Ajansı olan www.tarim.com.tr' yi hayata geçirdi.  Esas olarak teknolojinin kullanımını yaygınlaştırmak, teknolojinin imkânlarını kullanarak, kırsal alanda yaşayan ve tarımsal üretimle uğraşan insanların bilgi ihtiyaçlarını gidermek, verimliliklerini, karlılıklarını arttırmak ve buna bağlı olarak yaşam kalitelerini yükseltmeyi hedefleyen şirket Türkiye'den 1 milyon 400 bin çiftçiye çözüm ortağı olan uluslararası firmalarla birlikte hizmet veriyor.

Türkiye Dışında 5 Ülkede Uygulanıyor

Şirketin, kırsaldaki yaşamı geleceğe hazırlamak için başta Türkiye olmak üzere kırsal alanda yaşayan ve teknolojiye erişimi olmayan göçe eğilimli orta ve düşük gelirli çiftçilere yönelik geliştirdiği modeller bugün 5 ülkede örnek alınarak Hindistan, Gana, Tanzanya, Kenya ve Yeni Zelanda'da da uygulanıyor. 

Modelin ülkemizde örneklendiği Vodafone Akıllı Köy, geleneksel tarım yöntemlerini ileri teknolojinin olanaklarıyla birleştirerek, üretimin verimini bilgi ve iletişim teknolojileriyle artırmayı ve üreticinin sosyal yaşam standartlarını nitelikli bilgiyle yükseltme hedefini gerçekleştirme yolunda önemli adımları barındırıyor. Yeni nesil kırsal yaşam modelini oluşturma hedefiyle çıkılan bu yolculukta alınan sonuçlarda gelecek güzel günlerin habercisi.

Rakamsal Veriler Başarının Habercisi

Süt sığırcılığında uygulamaya konan modelin köyde besicilik yapan üreticiler tarafından benimsenmesiyle hayvan varlığı yüzde 45,  süt verimi yüzde 30 artış gösterirken, besici gelecek endişesinden kurtuluyor. Cebine giren para artan besici işini büyütmenin planlarını yapıyor. Tarımsal ürünlerde de verim artışı köylüye örnek oluyor. Köyde geleneksel metodla üretim yapan üretici dönümden 1 ton ürün alırken Vodafone Akıllı Köy'de bilgi esaslı üretimle 4 ton ürün alınıyor. Yine sera ve açık üretimdeki uygulamalarla köylüler verim ve kalite farkını bizzat örnekleme şansı buluyor.

Sonsöz Yerine

Aydın'ın Koçarlı İlçesi Kasaplar Köyü'nde geleneksel tarım yöntemleriyle ileri teknolojiyi bir araya getiren uygulamalar 'bilgi en büyük güçtür' sözünün hayata geçirilmiş halini alıyor. Analiz edilen bilgi işlenerek bilimsel bilgiye dönüşüyor ve uygulanıyor. Asıl iş de burada başlıyor. Bilginin üretici, çiftçiye iletimi ve kullanımı. Bu başarılı model umarım ve dilerim köylünün, üreticinin sahiplenmesi ile dalga dalga yayılır.

 

Toprakla Gelen
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.