Uygulama
Twitter

BESİCİYİ ŞAP KORKUSU SARDI

Hayvan üreticilerinin korkulu rüyası şap hastalığı 4 yıl aradan sonra yeniden ortaya çıktı. Buzağı ölümleriyle sonuçlanan hastalıkla ilgili bakanlık, hayvan pazarlarını karantinaya almaya başladı.

 Kars'tan Sakarya'ya kadar yurdun pek çok il, ilçe ve köylerinde 4 yıldan sonra küçük ve büyükbaş hayvanlarda ilk kez ortaya çıkan şap hastalığı üreticiyi korkuttu. İthal edilen besilerden bulaştığı tahmin edilen şap hastalığı için il tarım müdürlükleri pek çok noktayı karantina altına alıp hayvan pazarlarını kapattı. Aşılama çalışmalarının başlatıldığı bölgelerde hayvan telefinin önüne geçmek için veterinerler alarma geçti, hayvan sevkıyatları durduruldu.

BUZAĞILARIN YARISI ÖLÜYOR
 Bu konuyu geçtiğimiz günlerde yeni Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'le yaptıkları toplantıda da gündeme getirdiklerini dile getiren Kırmızı Et Üreticileri Birliği Merkez Heyeti Başkanı Bülent Tunç, "Ülke genelinde bir salgın var. Yüzde 50 oranında buzağı ölümleri yaşanıyor. Çiftliklerin bir an önce elden geçirilip kontrol altına alınması gerekiyor" dedi. Bunun özellikle üretici için ciddi bir maddi kayıp anlamına geldiğini ifade eden Tunç, "Çoğu besi çiftliği yeterli bilgi sahibi olmadığı için ilaçları bilinçsizce kullanıyor. Ülke genelinde topyekün bir bilinçlendirme çalışmasının başlatılması gerekiyor" dedi.

SURİYE 'DEN BULAŞTI
 Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkan Yardımcısı Şaban Çetizli ise, yaptıkları çalışmada önce Hatay, Antep, Van ve Kars'ta bu hastalığı tespit ettiklerini söyledi. Hastalığın eylül ayı sonunda görüldüğünü vurgulayan Çetizli, "4 yıldır ülkemizde böyle bir hastalık yoktu. Ancak her nedense bu yıl hızlı bir şekilde Suriye hattından gelen hayvanlardan kaynaklandığını gördük" diye konuştu. Kırmızı Et Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (ETBİR) Başkanı Mustafa Bılıkçı ise, belli bölgelerde ortaya çıkan şap hastalığı için sevkiyatların durdurulduğunu ve gerekli müdahalelerin yapıldığını kaydetti.

HAYVAN PAZARLARI KAPATILDI
 Kars'ta besicilik yapan Acay çiftliğinin yöneticisi Doğu Acay da, bölgede şap sıkıntısının olduğunu, il müdürlüğünün hayvan pazarını kapattığını ve hastalığın tespit edildiği bölgelerin 20 günden beri karantinada olduğunu kaydetti. Acay, tarım il müdürlüklerinin müdahaleleriyle

İL VE KÖYLERDE KARANTİNA BAŞLADI
Van
Kars
Erzurum
Sinop-Boyabat
Burdur
Denizli
Kütahya
Burdur
Kırşehir
Bursa
Ankara
Manisa
Balıkesir
Muğla
Sakarya
Konya 
 

sabah
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK