Uygulama
Twitter

BEREKETİN SİMGESİ

Manisa'nın Sarıgöl ilçesinde üzüm bağındaki bir asmanın omcasında oluşan tek salkım sultaniye üzüm salkımı görenlerin ilgisini çekiyor.

Sarıgöl'ün Alemşahlı Mahallesinde Ali Ulvi Cerit'e ait 20 dekarlık üzüm bağında Sultaniye türü üzüm asmasının omçasında oluşan tek salkım üzüm ilgi odağı oldu. Asmanın gövdesinden çıkan tek salkım üzümün, bu seneki bereketi simgelediğini belirten üretici Ali Ulvi Cerit, "Hayatımda ilk kez bağımda böyle bir olayla karşılaştım. İlk gördüğümde hayretler içinde kaldım. Çevremdeki komşularımız da bu ilginç olayı görmek için bağıma geldiler. Ama ben bunu iyiye yorumluyorum. Üzümde, bereketin yılı olacak" dedi. 

"Ender görülen bir olay"

Öte yandan Sarıgöl Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Mehmet Toy, asma omçasında üzüm oluşmasının ender görüldüğünü belirterek, "Bazı doğa olaylarında bitkiler yaşamlarını devam ettirebilmeleri için gövdelerinde gözler oluştururlar. Bağlar geçen yıl şiddetli soğuklardan yaşamlarını devam ettirmek için gövdelerinde oluşturdukları gözlerden bazen filiz çıkararak yaşamlarını devam ettirirler, bazen de direk olarak ürün verebilmektedir" şeklinde konuştu.

İHA
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK