tabit
Twitter

BELEDİYE, ÇİFTÇİLERE MAKİNE VE TOHUM DESTEĞİYLE TOPRAKLARI HAYATA DÖNDÜRÜYOR!

Ordu Büyükşehir Belediyesi, tarım ve üretim yapmak isteyen çiftçilere yönelik kapsamlı bir destek programı başlatarak atıl durumdaki toprakları canlandırıyor. Dünya genelinde ve Türkiye'de tarımda makineleşmenin artmasıyla birlikte kırsal kesimdeki nüfus kaybını önlemeyi hedefleyen belediye, 4.5 yılda 32 bin dönüm atıl araziyi tarıma kazandırdı.

Ordu Büyükşehir Belediyesi'nin öncülük ettiği "Ordu İlinde Tarımsal Mekanizasyon Altyapısının Geliştirilmesi Projesi" kapsamında kurulan Tarım Makineleri Parkı, toprak işleme makineleri, hasat ve harman makineleri ile ilaçlama makineleri gibi toplam 28 adet makineyi içeriyor.

Çiftçilere sembolik ücretlerle kiralanan bu makineler, arazisinde tarım yapmak isteyen ancak makine ihtiyacı nedeniyle bu faaliyeti gerçekleştiremeyen üreticilere büyük bir kolaylık sağlıyor. Makinelerin kullanımı sonrasında başka üreticilere de açık olması, tarımda makineli üretimi teşvik ediyor.

Sonbahar döneminde yem bitkisi ekimi yapmak isteyen çiftçiler, Tarım ve Hayvancılık Hizmetleri Dairesi Başkanlığı'na başvurarak aldıkları makinelerle ekim faaliyetlerini gerçekleştirdi. Özellikle Çamaş ilçesinde faaliyet gösteren üreticiler, 3 günde 100 dönüm araziyi işleyip yem bitkisi ekimini tamamlayarak tarım makineleri ve tohum desteğinden memnuniyetlerini dile getirdi.

Ordu genelinde fındık altı yem bitkilerinin ekildiği alanların yanı sıra makineli tarıma uygun 94 bin 290 dönüm arazi bulunuyor. Ordu Büyükşehir Belediyesi'nin bu projeleri, atıl durumdaki toprakların verimli bir şekilde kullanılmasına katkı sağlayarak çiftçilere ekonomik ve zaman tasarrufu imkanı sunuyor.

iha.com.tr
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.