Twitter

BALIKÇILIĞA DEVLET DESTEĞİ

Antalya'nın geniş kıyı şeridinde balıkçılık sektörünü geliştirmeye yönelik atılan adımlar kapsamında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, küçük aile üreticilerini öncelikli tutan bir teşvik programı hazırladı

Geleneksel  kıyı balıkçılığını kayıt altına alınması, desteklenmesi ve devamlılığının sağlanması için iç sularda faaliyet gösteren gemilerin tamamı ve denizlerde faaliyet gösteren 10 metreden küçük balıkçı gemileri Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın destek kapsamına alındı.

BAŞVURULAR 14 EYLÜL'E KADAR

Su ürünleri yetiştiricilerine 5 metreye kadar tekneler için 500 lira, 5 ile 7,99 metre aralığında 750 lira ve 8 ile 9,99 metre aralığında bin lira teşvik veriliyor. Antalya ve ilçelerinde desteklemeden yararlanabilecek 626 balıkçı teknesinin bulunduğunu belirten Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mustafa Özen, balıkçılar tarafından yapılacak başvuruların 14 Eylül'e kadar devam edeceğini ve sektör teşviklerinin Ziraat Bankası aracılığıyla verileceğini duyurdu.

ÖZEL TÜRLER YETİŞTİRİLSİN

Geleneksel kıyı balıkçılığına verilen destekten 2017 yılında, Antalya'da 423 üretici ailenin faydalandığını ifade eden Özen, ayrıca su ürünleri yetiştiricilerine üretimleri oranında destek de verileceğini söyledi. Bu destekleme kapsamında üreticiye yapılacak yardımın miktarlarını açıklayan Mustafa Özen, "Alabalık üretimi yapan yetiştiricilere kilogram başına 0,75 lira, yeni türlerde su ürünleri üretimi yapan yetiştiricilere 1 lira, midye üretimi yapan yetiştiricilere 0,05 lira ve kapalı sistemde üretim yapan yetiştiricilere, mevcut birim fiyatına ilave olarak 0,50 lira verilecek. Ayrıca kırmızı benekli alabalık ve salmo cinsi diğer alabalık türlerinin yetiştiriciliğini yapan üreticilerimize ilave 25 kuruş lira destekleme ödemesi yapılacak. Bu destek kapsamında 2017 yılında 1 milyon 272 bin 529 kg ürüne 954 bin 397 lira destek ödemesi yapıldı" diye konuştu.

Hürriyet
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.