Twitter

BALIKÇILARA BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

Tekirdağ Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü bünyesinde, balıkçı gemilerinin ve balıkçıların su ürünleri ruhsat tezkerelerini vize ve işlemlerinin nasıl yapılacağı hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Balık stokları üzerindeki av baskısının azaltılması ve sürdürülebilir balıkçılığın temini amacıyla denizlerde avcılık faaliyetinde bulunan balıkçı gemilerine ruhsat tezkeresi düzenleniyor. Balıkçı gemilerine ve balıkçılara ait ruhsat tezkerelerinin yenilenmesi ve vize işlemlerine ilişkin iş ve işlemler 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunu ve bu Kanuna dayalı yayımlanan Su Ürünleri Yönetmeliği kapsamında gerçekleştiriliyor.

"Su ürünleri ruhsat tezkerelerini vize ve yenileme işlemlerine kolaylık getirilmiştir"

Tekirdağ Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, "02.01.2017 tarih ve 29936 sayılı Resmi Gazete 'de yayımlanarak yürürlüğe giren Su Ürünleri Yönetmeliğindeki değişiklikle, Balıkçı gemilerinin ve balıkçıların su ürünleri ruhsat tezkerelerini vize ve yenileme işlemlerine kolaylık getirilmiştir. Mevcut yönetmelikte, balıkçılara ve balıkçı gemilerine verilmekte olan Su Ürünleri Ruhsat Tezkerelerinin herhangi bir nedenle yenilenmesi ve süresi içinde vize işlemleri ancak verildiği Valilikçe yapılabilmekteydi. Yapılan düzenlemeyle, söz konusu işlemlerin Bakanlıkça yetkilendirilecek olan İl veya İlçe Müdürlüklerince yapılabilmesine imkan sağlanmaktadır. Ayrıca, iç sularda su ürünleri avcılığı yapacak balıkçı gemilerine verilen ruhsatların süresinin o su kaynağının kira süresi ile sınırlı olmasına yönelik bir düzenleme getirilerek, kiralaması yapılan iç sularda balıkçı gemilerine düzenlenen ruhsat tezkerelerinin süresi kira süresi ile sınırlandırılmaktadır. Bu kapsamda, İl Müdürlüğümüzde, Bakanlığımızca yetkilendirilen Marmara Ereğlisi, Süleymanpaşa, Şarköy İlçe Müdürlüklerindeki Su Ürünleri biriminde görevli olan personellerle Balıkçı gemilerinin ve balıkçıların su ürünleri ruhsat tezkerelerini vize ve yenileme işlemlerinin nasıl yapılacağı hakkında bilgilendirme toplantısı yapılmıştır. Toplantıda, yapılan yönetmelik değişikliği ile çıkarılan genelge doğrultusunda müracaatların alımından itibaren izlenilecek yol haritasının nasıl işleyeceği konusu anlatılmış, sorulan sorulara cevaplar verilmiştir" denildi.

İHA
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK