Twitter

BAKAN`DAN SÜT ÜRETİCİSİNE ÖDEME MÜJDESİ

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye genelinde 263 bin üreticimizin 870 bin ton sütü için 205 milyon lira çiğ süt desteğini ağustos ayının ilk haftasında ödeyeceklerini açıkladı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Düve desteği projesini 41 ilden 81 ile çıkarıyoruz. Bu kapsamda düve alan vatandaşlarımıza düve bedelinin yüzde yüzde 40'ını hibe ediyoruz" dedi. Aksaray'da düzenlenen "Tarım Orman Sektörü Değerlendirme Toplantısı"nda konuşan Bakan Pakdemirli, kentin tarım ve sanayide önemli ve günden güne gelişen konumuna vurgu yaptı.  

Aksaray'ın da tarımda, hayvancılıkta, yatırımlarda, ülkenin diğer şehirleri gibi büyüdüğünü belirten Pakdemirli, "Tabii ekonomimizde bazı geliştirilmesi gereken şeyler de var. Ekonomi tarıma çok bağlı. Özellikle döviz kurlarında herhangi bir hareketlenme olduğu zaman en çok bizim sektörümüz etkileniyor. Geçen yıl bakanlığımın ilk günleri, dövizin çok hızlı arttığı, maliyetlerimizin çok arttığı bir dönemdeydik ama ben kendimi Ankara'da ofise hapsetmedim. Dedim ki 'Sahaya çıkacağım' ve 65'e yakın ili dolaştım. Problemler aslında ortak. Tabii ki artan maliyetler karşısında o oranda veya daha fazlasında gelirlerimizi arttırıyor olmamız lazım. Bütün çabamız aslında bu" ifadelerini kullandı.

ÇİFTÇİ DESTEKLERİNİ ARTIRMAYA HIZ VERDİK

Göreve geldikten sonra çiftçiye desteği artırma çalışmalarına hız verdiğini dile getiren Pakdemirli, "Gübre desteğini 4 liradan 8 liraya çıkardık ve bu sene de yüzde 35 daha fazla verdik. Yani geçen yıl 850 liraya sattığınız buğdayı bugün bin 350, bin 400'ler seviyesinde almaya başladık. Yani mümkün mertebe artan maliyetlere çiftçimizi, üreticimizi, köylümüzü ezdirmeme gayreti içerisinde olduk" diye konuştu.Sütteki durumun ülke genelinde iyi olduğuna değinen Pakdemirli, şöyle devam etti: "Besicilikte hala sıkıntılarımız var. Bu işin yapısal problemlere de dayanan bir geçmişi var. Bunu da inşallah en kısa zamanda çözme yolunda gayretli adımlarımızı atacağız. Et Süt Kurumu olarak piyasalara müdahale edip mümkün mertebe besi fiyatlarının, kesim fiyatlarının artması yönünde gerekli tedbirleri alıyor olacağız, inşallah."

TARIM VE HAYVANCILIĞA BİLGİ BANKASI DESTEĞİ

Çiftçiye, köylüye, üreticiye destekleri arttırmayı dilediğini söyleyen Pakdemirli, sorunları çözme yolunda her an her saniye adım attıklarını bildirdi. Tarım Şurası için ilgilenen herkesten fikir beklediklerini bildiren Pakdemirli, "Türkiye'nin yüz yıllık tarihinin tarım ve hayvancılıkla ilgili en büyük bilgi bankasını oluşturacağız. Oluştururken de sizlerin fikirleri son satırına kadar okunacak. Sizlerden gelen verinin, bilginin bizim için önemi büyük." ifadelerini kullandı.Pakdemirli, 2019'da 16,1 milyar destek vermeyi hedeflediklerini, bunun 12 milyarlık kısmının ödenmiş durumda olduğunu, kalan kısmın da ödeneceğini belirtti.

DÜVE DESTEĞİ 81 İL'E YAYILIYOR

Hayvancılıkla ve tarımla uğraşan vatandaşlara yeni destek projeleri hazırladıklarını anlatan Pakdemirli, şöyle devam etti: "Türkiye genelinde 263 bin üreticimizin 870 bin ton sütü için 205 milyon lira çiğ süt desteğini ağustos ayının ilk haftasında ödüyoruz. Litre başı 25 kuruştu hatırlarsınız. Küçükbaş Sürü Büyütme Projesi kapsamında da doğan kuzu ve oğlaklarını damızlık olarak sürüye katan üreticilerimize de 100 lira destek veriyoruz. Düve desteği projesini 41 ilden 81 ile çıkarıyoruz. Bu kapsamda düve alan vatandaşlarımıza düve bedelinin yüzde yüzde 40'ını hibe ediyoruz. Hayırlı, uğurlu olsun. Toprak Mahsulleri Ofisimiz besicilerin ve yem sektörünün ham madde sıkıntısı yaşamamaları için gerekli tedbirleri almak üzere çalışmalarına başlamıştır. Hasat döneminin bitmesiyle birlikte yetiştiricilerimizin maliyetlerine olumlu yansıyacak gerekli tüm politikalar uygulamaya konulacaktır." (AA) 

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.