Uygulama
Twitter

BAKAN ÇELİK'DEN TMO'DAN EMANET HUBUBAT ALIMI KONUSUNDA AÇIKLAMA

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, "Üreticilerimiz, Çiftçi Kayıt Sistemi'nde (ÇKS) kayıtlı üretim miktarının tamamını randevu almak suretiyle TMO iş yerlerine emanete bırakabilirler. İsteyen üreticilerimiz, emanete bıraktığı ürün karşılığında geçen yılki müdahale alım fiyatı üzerinden yüzde 30 oranında avans kullanabilirler" dedi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Toprak Mahsülleri Ofisi'nin (TMO) emanet hububat alımı konusunda açıklamada bulundu. Bakan Çelik konuya ilişkin şunları kaydetti:

"Ülkemizde buğday-arpa hasatına 15 Mayıs itibarıyla başlandı. Güneydoğu Anadolu bölgemizden başlanan hasatta henüz yüzde 3 seviyesine ulaşılmıştır. 2017 yılında bir önceki yıla göre buğday üretiminde yüzde 6, arpa üretiminde yüzde 12 artış bekliyoruz. Fiyatı önümüzdeki süreçte açıklayacağız. Bu süreçte piyasayı yakından takip ediyoruz; üreticilerimizin mağduriyet yaşamaması için her türlü tedbiri alıyoruz. TMO, bugünden geçerli olmak üzere üreticilerin depolama ve finansman ihtiyacını karşılamak amacıyla emanet alımlara başlayacak. Üreticilerimiz, Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) kayıtlı üretim miktarının tamamını randevu almak suretiyle TMO iş yerlerine emanete bırakabilirler. İsteyen üreticilerimiz, emanete bıraktığı ürün karşılığında geçen yılki müdahale alım fiyatı üzerinden yüzde 30 oranında avans kullanabilirler."

Emanete bırakılan ürünlerden, fiyat açıklanıncaya kadar depo kira ücreti alınmayacağını kaydeden Çelik, "TMO, lisanslı depolarla ürün alımı için protokol imzalamakta, lisanslı depolara konulan ürünlere alım garantisi vermektedir. Lisanslı depolara ürün teslim eden üreticiler; yüzde 2 stopaj ve SGK kesintisinden muaf tutulacak, ürününü teminat göstererek ürün bedelinin yüzde 75'ine kadar kredi kullanabilecek ve bu krediye ait faizin yüzde 50'si devlet tarafından karşılanacaktır. Üreticilerimizin, belirtmiş olduğumuz bu avantajlarından istifade edebilmeleri ve ürünlerini uygun fiyatlarda istedikleri zaman satabilmeleri için lisanslı depoları kullanmaları menfaatlerine olacaktır. Amacımız, üreticilerimizin ürünlerini memnun olacakları fiyatlardan satabilmesidir. Hasadın yoğunlaşması ve piyasa şartlarına göre ilave adımlar atılacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

İHA
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK