Twitter

BAKAN ÇELİK: RUSLARIN TALEPLERİ MEMNUNİYETLE KARŞILADIK

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Rusya'nın, yaş sebze ve meyve ve Türkiye'den ihraç edilen ürünlerle ilgili süreci ve ürünleri değerlendirme adına teknik heyetle görüşmek istediğini yazılı olarak talep ettiğini belirterek, "Biz de olumlu cevap verdik, 'olabilir görüşürüz' diye. Teknik heyetimizi bugünlerde Moskova'ya gidiyorlar, orada bir değerlendirme yapacaklar. Hangi konular gündeme gelecek, bunları göreceğiz." dedi.

EXPO 2016 Antalya kapsamında kentte bulunan Çelik, yaptığı açıklamada, Rusya ile tarım ürünleriyle ilgili yoğun ithalat ve  ihracatlarının olduğunu belirterek, Türkiye'nin hububat ithalatını  gerçekleştirdiğini, Rusya'nın da ağırlıklı olarak yaş sebze meyve ithal ettiğini  ifade etti.Son dönemlerde yaşanan uçak krizi nedeniyle bir duraksama dönemine  girdiklerini anlatan Bakan Çelik, Türkiye'nin bu konuda çok ağırbaşlı bir şekilde  devlet ciddiyeti içiresinde olaya baktığını vurguladı.

Rusya'nın bu konuda bazı fevri çıkışları bulunduğunu vurgulayan Bakan  Çelik, "Yani uçak krizini getirip, tarım ürünlerine, tarım çalışanlarına, çiftçilere bir yük olarak dönüştürmeyi biz doğru bulmuyoruz. Ne Rus çiftçisi ne  Türk çiftçisi, üreticisi bunu hak ediyor. Bunu defalarca söyledik. Yine söylemeye  devam ediyoruz." diye konuştu.

Bakan Çelik, şunları söyledi:

"Bu esnada Rusya'nın tarım bakanlığıyla ilgili, veterinerlik veya halk  sağlığıyla ilgili, birimleri var. O birimlerinden bize öncelikle sözlü olarak ama  şimdi yazılı olarak bir talepte bulundular. Dendi ki 'yaş sebze ve meyveyle  ilgili, Türkiye'den ihraç edilen bu ürünlerle ilgili, süreci ve ürünleri  değerlendirme adına bir teknik heyetle görüşmek istiyoruz' diye bir talep bize  yazılı olarak intikal etti. Biz de olumlu cevap verdik, 'olabilir görüşürüz'  diye. Teknik heyetimiz bugünlerde Moskova'ya gidiyorlar, orada bir değerlendirme  yapacaklar. Hangi konular gündeme gelecek, bunları göreceğiz."

"Bizim her şeyimiz şeffaf" diyen Çelik, "Yani Türkiye'nin ihracatı  bugün değil, öteden beri Rusya'ya ihracatını gerçekleştiriyor. Ne gibi konular  gündeme gelecek, teknik düzeydeki arkadaşlarımız onu masada görüşecekler. Belki o  esnada da iletişimimiz olacak, kendileriyle belki de olmayacak." ifadesini  kullandı.

'TALEPLERİNİ MEMNUNİYETLE KARŞILADIK'

Her şeye rağmen, komşu iki ülke arasındaki ilişkilerde sorunlar  olabileceğini kaydeden Bakan Çelik, "Sorun alanlarının değerlendirilmesinde yarar  var diye bakıyoruz biz. Tümden ekonomiyi, tümden ilişkileri ilgilendirecek boyuta  taşınması doğru değil, özellikle bunu vurgulamak istiyorum. Yani bütün boyutlara  bunu taşımak doğru değil ki iki ülke arasında sorun olabilir, başka sorun da  çıkabilir. O sorun çıktı diye bütün ilişkileri dondurmak gibi şey doğru değil,  onun için taleplerini memnuniyetle karşıladık. Gelişmeleri, görüşmeleri de  izileyeceğiz. Ona göre, yeni bir durum olursa sizinle paylaşacağız." dedi.

Milliyet
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK