Twitter

BUĞDAY KARA SİNEĞİNE KARŞI DİKKATLİ OLUN!

Tanımı ve Yaşayışı

Erginler genellikle siyah renkte olup yaklaşık 0.5 cm boydadır. Erkekte gözler arasındaki alan, dişilere oranla bariz şekilde dardır.

Yeni bırakılmış yumurtalar beyaz renkte olup zamanla sarımsı bir renk alır. Son dönem larvalar beyaz sarımsı renktedirler. Ortalama 7 mm boyundadırlar. Pupa kırmızımsı kahverengi renktedir. Kışı toprakta pupa olarak geçirir. Erginleri nisan ayında görülür. Yumurtalarını, yazlık ekim yapılan buğdayın ilk çıkış döneminde koleoptile, yeni çıkan yaprakların yaprak kını altına veya yakacık (ligula) civarına bırakırlar. Ergin çıkışı eylül-ekim aylarında olur. Bu erginler havanın iyice soğuduğu dönemlere kadar yumurta bırakırlar. Yumurtadan çıkan larvalar, erken ekilen kışlık buğdaylarda, özellikle tarlaların kenar kısımlarında daha yoğun olmak üzere hububatın toprağa yakın sap kısmında beslenerek yaklaşık 5 cm uzunluğunda galeri açarlar. Larva süresi bu dölde daha kısa olup en çok 1.5 aydır. Gelişmesini tamamlayan larvalar, zarar verdikleri bitkiden maksimum 4 cm uzaklıkta, genellikle 1-3 cm nadiren de 5 cm toprak derinliğinde kökler arasında pupa olurlar. Yılda 2 döl verir.

Zarar Şekli

Başta buğday olmak üzere, zarar gören bitkilerde büyümede gerileme olacağı gibi bitkilerin tamamen ölümüne de neden olabilirler. Özellikle kışlık buğday ve yazlık arpada zararı oldukça fazladır. Trakya Bölgesinde Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ'da zarar yaptığı tespit edilmiştir.

Zararlı Olduğu Bitkiler

Buğday, arpa, çavdar, yulaf ile yabani graminelerden ayrık, püsküllü çayır otu ve it kuyruğu ana konukçularıdır.

Mücadele Yöntemleri

Kültürel Önlemler

Kışlık ekimler geç, yazlık ekimler erken yapılmalıdır.  Anızlar yakılmadan mekanik olarak yok edilmelidir. Ekim nöbeti uygulanmalıdır. İyi bir toprak işleme ve özellikle derin sürüm yapılmalıdır. Makarnalık buğday ekimine ağırlık verilmelidir. Kimyasal mücadele önerilmemektedir.

Tarim.gov.tr
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK