Twitter

BAĞ GÖZKURDUNA DİKKAT!

BAĞ GÖZ KURDU LARVALARI; bol tüylü olup ilkbaharda gözlerin içini yer, uzaktan bakıldığında don vurmuş gibi gözükür, bu zarar şekli yapraktaki zararından daha yıkıcıdır. Kışı larva halinde kavlamış kabukların altında geçirdiğinden kavlanmış kabuklar soyulmalı, budama zamanı artıklar bağ içerisinde bırakılmamalıdır.

Tanımı ve Yaşayışı:

Bağ gözkurdu kelebeklerinin kanatları siyahımsı duman renginde olup, lacivert pırıltılıdır. Vücut metalik yeşil renktedir. Larva bol tüylü, sırtı esmer, abdomenin ventrali kirli sarı renkli olup, vücudun üstünde iki, yanlarında iki olmak üzere toplam 4 adet çizgi vardır. Larvalar önce gözlerde, daha sonra da genç yapraklarda beslenirler. Beslenme akşamüstü başlar, ertesi günü sabaha kadar devam eder. İlk kelebekler haziran - temmuz ayları arasında görülür. Zararlı yılda 1-1.5 döl vermektedir.

Zarar şekli: Larvalar ilkbaharda gözlerin içini yiyerek ölümüne neden olur. Zarar gören bağa uzaktan bakıldığında don vurmuş gibi görülür. İkinci döl larvaları ise, yaprakların alt yüzünde beslenerek damar aralarını zar Şeklinde bırakır. Ancak gözlerdeki zararı yapraktaki zararından daha önemlidir. Gözler uyanırken bir asmada 3-4 larva bulunduğunda %40-50, 10-12 larva bulunduğunda %100 zarar yapabilir. Bir asmada 1-2 adet larvanın bulunması halinde dahi ürün kaybına neden olur.

çiftçilik

Zararlı Olduğu Bitkiler:

Bağ gözkurdu, monofag bir zararlıdır. Kültür asmaları ve yabani asmalarda zarar yapar.

Mücadele Yöntemleri:

Kültürel Önlemler :

Bağ gözkurdu kışı larva halinde asmaların kabukları altında geçirdiğinden, kavlayan kabuklar soyulmalı, budama artıkları bağ kenarında bırakılmamalıdır. Bağın içinde ve çevresinde larvaların kışlayabileceği barınak yerleri ortadan kaldırılmalıdır.

Kimyasal Mücadele

Kullanılacak ilaçlar ve dozları hakkında en yakın il veya ilçe müdürlüklerine başvurulmalıdır.

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK