Uygulama
Twitter

AZERBAYCAN-TÜRKİYE TARIM İŞ FORUMU YAPILDI

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Türkiye ve Azerbaycan'ın birlikte hareket ederek üçüncü pazarlara da açılabileceğini belirterek, "Güçlü ve istikrarlı iki kardeş olarak bölgede söyleyecek sözümüz ve yapacak işimiz çok. Biz bugün tarımda yeni bir açılım başlatarak gücümüze güç katmak istiyoruz. Aranızdaki güveni sarsmadan kendinizi kâr hırsına kaptırmadan geliştireceğimiz işbirlikleri ve ortaklıklar bizi hedeflerimize daha da yaklaştıracaktır." dedi.

Çelik, Azerbaycan-Türkiye Tarım İş Forumu'nun açılışında yaptığı konuşmada, iki ülkenin kardeşliğini bozmaya çalışanların her zaman hüsrana uğradığını vurgulayarak, Karabağ'ın işgali, Hocalı Katliamı, 15 Temmuz hain darbe girişimiyle karşı karşıya bırakılmanın, iki ülkenin gelişmesinin önüne konan engeller olduğunu söyledi.

Siyasi ilişkilerdeki yüksek seviyeyi tarım alanına da yansıtmak için Bakü'de Azerbaycan-Türkiye Tarım İş Forumu düzenlediklerini belirten Çelik, 39 ülkede gıdaya, 80 ülkede ise suya erişimde sıkıntılar yaşandığına, dünyada her yıl 12 milyon kilometrekare tarım arazisinin yok olduğuna dikkati çekti.

Dünya nüfusunun arttığını, tarımda yaşanan sorunların gelecekte gıda eksenli çatışmaların kapısını aralayacağını dile getiren Çelik, Türkiye'nin 3 milyon tarımsal işletmeye, 24 milyon hektar tarım arazisine, 60 milyon dolar tarımsal hasılaya ve 17 milyar dolar tarımsal ihracata sahip olduğunu, 5 milyon kişinin tarımda istihdam edildiğini bildirdi.

Petrolün istikrarsızlık unsuru olduğu bir dönemde Azerbaycan'ın bu süreci sağlıklı bir şekilde yürüttüğüne işaret eden Çelik, Türkiye ve Azerbaycan'ın bugün tarımsal ticarette yeni bir dönem başlattığını dile getirdi.

Çelik, "İkili ticaret hacmimiz 1,6 milyar dolar ve bunun sadece 120 milyon dolarlık kısmını yani yüzde 8'ini tarımsal ticaret oluşturuyor." diyen Çelik, iki ülke cumhurbaşkanlarının 2023'e kadar 15 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefi koyduğunu hatırlattı. Çelik, "Azerbaycan'ın tarımsal ithalatı 1,3 milyar dolar, Türkiye'nin tarımsal ithalatı 11 milyar dolar. Tarımsal ticaretimizde ne alıp satacaksak öncelikle birbirimize satmamız gerekiyor." ifadeleri kullandı.

Tarım İş Forumu'na 150 iş adamıyla katıldığına işaret eden Çelik, iş adamlarına korkmadan yatırım yapmaları tavsiyesinde bulundu.

Çelik, Türkiye ve Azerbaycan'ın birlikte üçüncü pazarlara da açılabileceğini belirterek, şöyle devam etti:

"Türkiye'nin Avrupa ve Ortadoğu, Azerbaycan'ın ise Rusya ve Orta Asya pazarlarına erişimi dikkate alındığında birlikteliğimizi bölgemizin ötesine taşıma potansiyelimiz oldukça yüksektir. Mevcut tarımsal ticaretimizde yaş sebze ve meyve, işlenmiş gıda ile hayvansal ürünler öne çıkıyor. Gübre, ilaç, sulama, seracılık, organik üretim, fuarcılık ve tarım makine ekipmanları gibi diğer alanlarda da iş birliği potansiyelimiz mevcut. Güçlü ve istikrarlı iki kardeş olarak bölgede söyleyecek sözümüz ve yapacak işimiz çok. Biz bugün tarımda yeni bir açılım başlatarak gücümüze güç katmak istiyoruz. Aranızdaki güveni sarsmadan kendinizi kâr hırsına kaptırmadan geliştireceğimiz işbirlikleri ve ortaklıklar bizi hedeflerimize daha da yaklaştıracaktır."

"İki ülke arasında tecrübe paylaşımı olacak"

Azerbaycan Tarım Bakanı Haydar Asadov da forumun yüksek düzeyli iktisadi ilişkilerin seviyesini göstermesi açısından önemli olduğunu söyledi. Kardeşlik ilişkilerinin daha da güçlendirilmesi için düzenlenen forumda, tecrübe paylaşımının da olacağını vurgulayan Asadov, "Sadece menfaat aranmayacak, karşılıklı çıkarlar gözetilecek. İki tarafa da yatırımlar yapılacaktır. Güçlerimizi birleştirerek diğer ülkelerde yeni iş sahalarını hayata geçirmek için bu forum önemlidir." dedi.

Azerbaycan'da özellikle tarım alanındaki yatırımlara önemli destekler verildiğini bildiren Asadov, "Azerbaycan'da birçok saha gelişiyor. Devlet iş adamlarının arkasındadır. Başta Cumhurbaşkanı İlham Aliyev olmak üzere tüm bakanlar yatırım yapacak iş adamlarının arkasındadır. Devlet destekleri, tedbirleri hayata geçirilecektir. Önemli olan iş adamlarının sağlam ilişkiler kurmasıdır." ifadelerini kullandı.

İlaç sanayisinin geliştirilmesi için ciddi destekler sağlayacaklarını vurgulayan Asadov, "Kimya alanında öğrencilerin Türkiye'de eğitim almasını istiyoruz." dedi.

Forumun açılışından sonra Çelik ve Asadov baş başa görüşmeye geçti. İki bakan daha sonra düzenledikleri ortak basın toplantısında, tarımsal alanda yapılması gerekenleri değerlendirdiklerini söyledi.

Azerbaycan-Türkiye Tarım Yürütme Komitesinin 8. Toplantısı'nın protokolü imzalandı.

Forum kapsamında tarım, gıda ve hayvancılık alanında faaliyet gösteren şirket yöneticileri ikili görüşmeler yaptı.?

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Çelik'i kabul etti

Çelik, Azerbaycan'ın merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in mezarını ve Azerbaycan Şehitler Hiyabanı'nı ziyaret etti. Mevkidaşı Haydar Asadov ile Ebedi Ateş Anıtı'na çelenk bırakan Çelik, daha sonra Bakü Türk Şehitliği'ne geçti, anıta çelenk sundu.

Çelik, Bakü temasları kapsamında Cumhurbaşkanı Aliyev tarafından kabul edildi.

İki ülke arasında tarımsal ilişkiler potansiyelinin yüksek olduğu vurgulandığı görüşmede işbirliği imkânları değerlendirildi.

Aliyev'e Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın selamlarını ileten Çelik, iki ülke tarım bakanlıkları arasında sıkı ilişki oluşturduğunu ifade etti.

Aliyev ise bugün gerçekleştirilen Güney Gaz Koridoru Danışma Kurulu 3. Bakanlar Toplantısının öneminden bahsederek, toplantı için Bakü'de bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'la verimli bir görüşme yaptıklarını aktardı.

Tarım.gov.tr
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK