Twitter

AYDIN'DA İNCİR BAHÇELERİNDE KIRMIZI ÖRÜMCEK MÜCADELESİ BAŞLADI

Aydın'nın Germencik, Nazilli, Kuyucak ve Buharkent ilçeleri başta olmak üzere incir üretimi yapılan tüm bölgelerde kırmızı örümcek zararlısına karşı kontroller başladı.

Aydın'da incir 362 bin 784 dakar alanda, yaklaşık 60 bin tonluk kuru incir üretimi ile önemli bir yer teşkil etmekle birlikte en fazla ihracatı gerçekleştirilen tarım ürünü olarak hastalık ve zararlıların üründe zarar yapmaması, ürünün kalite ve verimini etkilememesi için İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü teknik elemanlarınca arazi çalışmaları yoğun bir şekilde devam edildiği belirtildi.

Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Fuat Fikret Aktaş, konuyla ilgili yaptığı açıklamada; 'Haziran ayında yapılan bahçe kontrollerinde; sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeni ile ilimizde bazı bölgelerde kırmızı örümcek zararlısına rastlanılmıştır. Kırmızı örümcekler bulundukları konukçuların yaprak ve meyvelerinde bitki öz suyunu emerek zararlı olurlar ve zehirli maddeler salgılarlar. Bunun sonucu yaprak ve meyvelerde sarı kahverengi lekeler meydana gelir. Meyveler küçük kalarak kalitesi düşer. Kırmızı örümcek zararı Haziran ayında görülmeye başlar ve sıcaklıkların artması ile daha da yaygın görülür. Kırmızı örümcek ve diğer zararlılar ile hastalıkların görüldüğü bahçelerde, mücadele konusunda gerekli uyarı ve bilgilendirmeler yapılarak Bakanlığımızca ruhsatlı bitki koruma ürünleri tavsiyesinde bulunulmaktadır. Genel olarak bakıldığında ilimiz genelindeki incir alanlarında hastalık ve zararlılar yönünden önem arz edebilecek düzeyde bir yoğunluk bulunmamaktadır. Üreticilerimizin de bahçelerine sık sık kontrol ederek herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmaları halinde İl Müdürlüğümüze yada İlçe Tarım Müdürlüklerimize başvurması gerekmektedir' dedi.

İHA
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK