Twitter

AYDIN`IN MÜMBİT TOPRAKLARI SUYLA BULUŞTURULUYOR

Türkiye'nin önemli tarım merkezlerinden olan Aydın'da, mümbit topraklarının suyla buluşturulması amacıyla yürütülen Çine sulaması projesinde drenaj kanalları inşaatı hızla devam ediyor.

DSİ, Aydın'a yaptığı yatırımlarla mümbit toprakları su ile buluşturmaya, vatandaşları içme ve kullanma suyu temin etmeye ve akarsulardaki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Sayın Veysel Eroğlu'nun talimatıyla başlatılan susuz toprakları su ile buluşturacak ola, kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedefleyen "EGEGEP" projesi kapsamında Aydın de nasibini alıyor.

DSİ Genel Müdürü Murat Acu, yaptığı açıklamada; "Bu kapsamda çalışmaları hızla devam eden 'Aydın Çine Sulaması Drenaj Kanalları Yapım İşi' sayesinde 64 bin 650 dekar tarım arazisinin drenaj, tahliye ve taşkın sorunlarının giderileceğini belirterek, Proje kapsamında 58 bin 373 metre uzunluğunda drenaj ve tahliye kanalı, 58 adet menfez, 20 adet kavşut, 3 adet giriş-çıkış yapısı ve 2 adet ön gerilmeli köprü imalatı yapılacaktır. Projede 15 bin metre tahliye ve drenaj kanalı açılarak 7 adet menfez imalatı tamamlanmış olup çalışmalar hızla devam etmektedir. Bu proje sayesinde Çine Ovasında yağışlar neticesinde meydana gelen taşkınlar önlenecek, tarım arazilerinin drenaj problemleri çözülecek ve toprağın verimliliği artacaktır. Artan verimlilik tarımsal üretime yansıyarak çiftçilerimizin gelir artışında önemli bir rol oynayacaktır. Son olarak bu projenin yapılmasında en büyük destekçimiz Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu'na şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum" dedi.

İHA
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK