AYÇİÇEK YAĞI FİYATLARI UÇUŞA GEÇTİ

Türkiye genelindeki hammadde yetersizliği, yüksek ithalat vergileri ve döviz kurları nedeniyle ayçiçek yağı fiyatları 1 yılda yüzde 35 arttı.

 Ayçiçek tohumlarında ithalat vergisinin yüzde 40 olması, hammadde yetersizliği ve yüksek dolar kurlarının etkileri ile ayçiçek yağı fiyatları yüzde 35 oranında arttı.

 

 Konuyla ilgili açıklama yapan ayçiçek yağı üretiminde öncü firmalarından Küçükbay Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Küçükbay, Türkiye'nin , ayçiçek hammade ihtiyacını 3/2 oranında ithal ettiğini belirterek, yerli üretimin yeterli olmadığını ve bir ton ham ayçiçek yağı için 540 dolar vergi ödüyoruz. Bu hesap ile maalesef ürünün üzerinde yüzde 65 gibi çok yüksek bir oranda vergi yükü bulunduğunu ifade etti.

 

 Diğer yandan ayçiçek yağı tohumundaki yüzde 40 oranında vergiye karşılık, kanola tohumunda yüzde 10 olan vergi bulunduğunu belirten Ahmet Küçükbay, ' Pamuk ve kanola yağı ile ayçiçek yağı arasında 1 ton hesabı ile bin 200 lira fark var. Dolayısı ile tüketiciler dikkatli olmalı, ayçiçek yağına pamuk ve kanola karıştıran üreticiler de var.' ifadelerini kullandı.
 

http://www.maarifgazete.com/ekonomi/aycicek-yagi-fiyati-1-yilda-yuzde-35-artti-h24101.html
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.