Twitter

AYÇİÇEĞİNİN MERKEZİ 'LAVANTA ' İLE TANIŞIYOR

Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsünün, Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği iş birliğinde ikincisini düzenlediği "Lavanta Tarla Günleri"nin açılışı lavanta tarlasında yapıldı

 

Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsünün, Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği iş birliğinde ikincisini düzenlediği "Lavanta Tarla Günleri"nin açılışı lavanta tarlasında yapıldı

Edirne Valisi Ekrem Canalp, tıbbi aromatik ve endüstriyel bir bitki lavanta ekiminin her geçen gün arttığını belirterek, "Lavanta aynı zamanda turistik bir üründür. Dünyada ve Türkiye'de pek çok örneği var. Lavanta tarlalarını gezmeye gelen ve fotoğraf çektiren yüz binlerce insan var. Bu hafta Edirne lavanta kokuyor. Edirne'yi gezmeye gelen insanlar lavanta tarlalarını da ziyaret ediyorlar" dedi. Canalp ayrıca bitkinin tarımsal olarak faydaları hakkında bilgi vererek esansının uluslararası piyasalarda büyük değer kazandığını belirtti.

LAVANTA BALI EKONOMİK KATKI SAĞLIYOR

Canalp, "Monoflora bal olarak, Türkiye'de çok bilinmiyor ama lavanta balı dünyada iyi bir ekonomik değer olarak son derece iyi bir getiri sağlayabiliyor. Dekarı üzerinden elde edeceğimiz 15 kilogram lavanta balı çiftçimize çok büyük bir ekonomik katkı sağlayabiliyor. Dünyanın en büyük üreticisi şu an Bulgaristan bizim komşumuz. Bulgaristan Tarım Bakanlığının 2014 yılında enstitümüze yapmış olduğu ziyaret sonrasında Türkiye'de de Edirne'de de enstitümüz yeni lavanta çeşitlerini üretmeye ve denemeye başladı" dedi. Canalp, bin dönümlük bir lavanta projesini faaliyete geçireceklerini aktaran Canalp, lavanta tarımına elverişli köylerde projenin çalışmasının yapılacağını kaydetti.

EKİMİ SÜREKLİ ARTIŞ GÖSTERİYOR

Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Adnan Tülek ise tıbbi ve aromatik bitkilerden yararlanma oranının artış gösterdiğini ifade ederek, "Dünyada lavanta yağı tedarikçi ülkelere baktığımızda Bulgaristan, Fransa ve Çin ön plana çıkıyor. Fakat son zamanlarda diğer ülkelerde de lavanta ekiminde artış görülmektedir. Türkiye'de ise 5 bin 700 dekar alanda lavanta ekimi yapılmaktadır. Lavanta üretiminin yaygınlaşması için çalışmalar yapıyoruz" dedi. (AA)

 

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.