Twitter

ATANAMAYAN MÜHENDİSLERDEN EYLEM

Atama bekleyen mühendisler Diyarbakır'da eylem yaptı.

DİYARBAKIR'ın da aralarında bulunduğu 6 ildeki atama bekleyen ziraat ve gıda mühendisleri ile veterinerler, davul zurnalı bir eylem yaparak, hükümete 10 bin atama talebinde bulundu. Atama bekleyen gruba destek veden HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, AK Parti'yi eleştirerek, yanlış politikalarla ülkedeki ziraatın bitme noktasına geldiğini savundu.
Merkez Yenişehir İlçesi Ofis semtindeki AZC Plaza önünde toplanan ziraat ve gıda mühendisleri, veteriner hekimler, su ürünleri teknikeri ve teknisyenlerden oluşan yaklaşık 200 kişilik grup, HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım ile birlikte bir süre davul zurna eşliğinde halay çekti.
'SEVGİLİM EVLENMEMİZE 1 KADRO KALDI'
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker'in maskelerini yüzlerine takan grup üyeleri, '70 bin işsiz Nisan'da Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan 10 bin kadro istiyor', 'Sevgilim evlenmemize 1 kadro kaldı', 'İthal eden değil, ihraç eden ülke olmak için', 'Bakan bizi eversene', 'Sofrada at ve eşek eti istemiyorsanız işi ehline verin, veteriner hekimler atama bekliyor', 'Tarım danışmanı kadro bekliyor', 'Ona atanmak istiyorum mu dedin, he dedim, el yüzüne, ele dümdük, he dümdük' ve '11 yıldır atanamadı su ürünleri teknikeri de atansın one minute' yazılı dövizler taşıdı.
'20 BİN 265 BOŞ KONTEJANA KİMSE ATANMADI'
Grup adına konuşan ziraat mühendisi Lider Güven, girdikleri sınavın üstünden 1 yıl geçmesine rağmen henüz atanmadıklarını belirterek, "Bizler, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan atama bekleyen ve sayıları 70 binden fazla olan 13 bölümden oluşan, ziraat, veteriner hekimler, su ürünleri, gıda, tekniker ve tekniksyenler adına Diyarbakır'da toplanmış bulunmaktayız. Büyük umutlar ve büyük emekler vererek girdiğimiz sınavın üstünden neredeyse 1 yıl geçti. 20 bin 265 boş kontejanı bulunan bakanlığa, 70 binden tek bir kişi bile atanmadı. Diğer bakanlıklar alacakları yüklü kadro sayılarını belirlerken, sayın Mehdi Eker her seferde kendisine yöneltilen sorularda, 10 yılda aldığı 10 bin alımı dile getiriyor. Başbakan ile açıkladığı projede bizlere hiç bir şekilde yer vermemiştir. Bu yıl ne yapacaksınız? sorusuna ise her defasında, topu Maliye Bakanlığı'na atıp, bizleri çaresizce bir bekleyişin içine sürüklemiştir. Bizler de Diyarbakır'dan sesleniyoruz; biz bütçeye yük değil güç almaya geliyoruz" dedi.
'BAKANLIKTAN HABER BEKLEMEKTEN BIKTIK USANDIK'
Mezun oldukları üniversitelerden, çaycı, şoför yada çobanlık yapmak için diploma almadıklarını ifade eden Güven, "Bizler Diyarbakır, İzmir, Samsun ve Sivas'ta bir krathanede çaycılık, çayında, bayırında çobanlık, yollarında şoförlük yapmak için almadık bu diplomaları. Bizler özel sektörde asgari ücretin altında sigortasız köle gibi çalıştırılmak için seçmedik bu meslekleri. Bir daha Diyarbakır'dan sesleniyoruz; Bizler bu ülkenin gıda, tarım ve hayvancılığını, edindiğimiz mesleki bilgi ve tecrübelerimizle en üst çıtaya çıkarmaya hazırız. Bundan sonraki talebimiz 20 bin 265 boş bulunan kontejana Nisan'da ilk etapta 10 bin kadro talebidir. Bu adaletsizliğin derhal giderilmesi, meslekrimize hak ettikleri değeri vermelerini büyük önemle arz ediyoruz. 100 bine yakın kamu personelinin alınacağını belirten yetkililer, bu yüzbinden bizler için hiç bir açıklama yapmadı, yapmamakta ısrar ediliyor. Hayatlarımızı başka bahara ertelemekten, sayın bakanın katıldığı bir meclis konuşmasında televizyon programında acaba bizleri sevindirecek bir haber verir mi umuduyla beklemekten bıktık, usandık" diye konuştu.
'EVİNE EKMEK GÖTÜREMEYEN ADAM NASIL ÇOK ÇOCUK YAPAR?'
HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım da bu konuyu birçok kez meclise taşıdıklarını hatırlatarak, hükümetin konuyla ilgilenmediğini aktardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "3 çocuk yapın" sözüne atıfta bulunan HDP'li Yıldırım, "Cumhurbaşkanı çıkıp kamuyonda söylediği, '3-4 çocuk yapın' söylemi, eğer çocuklar evlenme ve iş bulma sıkıntısı yaşıyorsa, bu nasıl bir çelişki, bu nasıl bir söylemdir? Bu söylemlerinizle nasıl çeliştiğinizin bir göstergesi şu an burdadır. İş bulamayan insanın, evine bir lokma ekmek götüremeyen, ha bire çocuk yapma politikasını, kadın üzerinden yürüten hükümetin anlayışı, burda nasıl çarpık bir politika olduğunu bir kez daha görüyoruz" dedi.

Gerçek gündem
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK