ARTAN FİYATLAR VE DÜŞÜK MARJLARI GEREKÇE GÖSTEREN TÜRKİYE DÖKME ZEYTİNYAĞI İHRACATINI YASAKLADI

Türkiye'deki yetkililer, artan iç fiyatları gerekçe göstererek 1 Kasım'a kadar dökme zeytinyağı ihracatını yasakladı.

Ülkenin 2022/23 mahsul yılında rekor kıran zeytinyağı üretimi ile Güney Avrupa ve Kuzey Afrika'daki zayıf hasatların birleşimi, küresel zeytinyağı fiyatlarının yükselmesine ve Türk zeytinyağına olan talebin artmasına neden oldu.

Ülkenin ticaret bakanlığına göre, Kasım 2022'den Temmuz 2023'e kadar Türk zeytinyağı ihracatı hacim olarak bir önceki sezonun aynı dönemine göre yüzde 240 artarak 136.500 tona ulaştı.

Aynı dönemde, daha yüksek değerli ambalajlı ihracat yüzde 3 artarken, dökme zeytinyağı ihracatı beş katına çıktı. Sonuç olarak dökme zeytinyağı ihracatı toplam ihracatın yüzde 42'sinden yüzde 83'üne yükseldi.

Bakanlık, dökme ihracattaki hızlı artışı, Kasım 2022'den Temmuz 2023'e kadar bir önceki sezonun aynı dönemine kıyasla sırasıyla 21 ve 44 kat daha fazla dökme zeytinyağı satın alan İspanya ve İtalya'daki şişeleyicilerden gelen talep artışına bağladı.

Uluslararası Zeytin Konseyi'ne göre, Türkiye'nin zeytinyağı ihracatının Ekim 2022'den Eylül 2023'e kadar olan mevcut ürün yılında rekor düzeyde 134.000 tona ulaşması bekleniyor.

Ancak bakanlık, talepteki çok daha düşük artış için Avrupa Birliği tarafından tek tek paketlenmiş ithalata uygulanan yüksek gümrük vergilerini de gösterdi ve bu ticari kısıtlamaları dökme ihracatın yasaklanmasına gerekçe olarak gösterdi.

Dökme ihracattaki önemli artış, 2023/24 mahsul yılı için düşük hasat beklentileriyle birleştiğinde, Haziran 2022'den Haziran 2023'e kadar Türkiye'deki zeytinyağı fiyatlarındaki yüzde 102'lik artışa da katkıda bulundu.

Aynı dönemde İspanya, İtalya ve Yunanistan'da fiyatlar sırasıyla yüzde 84, yüzde 58 ve yüzde 72 oranında arttı.

Bakanlık, Avrupa'nın tek tek ambalajlı ihracata getirdiği kısıtlamalardan duyduğu rahatsızlığın yanı sıra, dökme ihracatı yasaklamak için bir başka neden olarak artan yurt içi fiyatları gösterdi.

Dökme zeytinyağı ihracatı yasağı son birkaç yıl içinde üçüncü kez uygulanıyor. Nisan 2021'de ülkenin ticaret bakanlığı, ortaya çıkan Covid-19 pandemisinin neden olduğu belirsizliği gerekçe göstererek dökme zeytinyağı ihracatına beş aylık bir yasak getirmişti.

Neredeyse tam bir yıl sonra, Nisan 2022'de bakanlık, ülkedeki kıtlık ve hızla artan enflasyon endişesi nedeniyle dökme zeytinyağı ihracatını yasaklamak için harekete geçti. Yasak yıl sonuna kadar yürürlükte kaldı.

Bu yılki ihracat yasağı, ülkenin düşük kaliteli dökme ihracattan teknolojiden tarım ürünlerine kadar bir dizi sektörde daha yüksek kaliteli katma değerli ihracata geçerek ihracat-ithalat oranını yüzde 80 artırmayı hedefleyen daha geniş ihracat stratejisiyle uyumlu görünüyor.

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mustafa Gültepe, "2023 yılı için belirlenen 265 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmak için tüm gücümüzle çalışıyoruz" dedi.

oliveoiltimes.com
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.