Twitter

ARICILARDAN ETİKETSİZ BAL TEPKİSİ

Hatay Arıcılar Birliği Başkanı Mehmet Ekici, piyasadaki etiketsiz ve markasız bal satışının sektörü olumsuz etkilediğini söyledi.

Tüketicileri bilinen, güvenilen ve markalı balları satın almaya çağıran Mehmet Ekici, bakkallarda veya başka yerlerde açıktan etiketsiz ve markasız bal satışına karşı da yetkili kurumların harekete geçmesini istedi. Piyasada 'bal' diye satılan bir çok ürünün glikoz kalıntılı olduğunu savunan Mehmet Ekici, "Kanunen yasak olan ve ne olduğu belli olmayan ürünlerin satışının engellenmesi için ilgili kuruluşlara yazılar yazdık ama sonuç alamadık. Yetkililer etiketsiz, markasız satılan balları kontrol ettirsin" dedi.

'TESİS ATIL KALDI'

Hatay'ın Payas İlçesi'nde, bal üreticisini korumak ve ürünlerini değerlendirmek için 'HAYBİR' adıyla işletme kurup markalı bal sattıklarını anlatan Mehmet Ekici, şunları kaydetti:

"Bakkallarda, manavlarda, berber dükkanında bile etiketsiz, ne olduğu belli olmayan bal satışları sektörü olumsuz etkilediği için kurduğumuz, saatte 350 kavanoz bal üreten tesisimiz atıl kaldı. Piyasada etiketsiz ürün satıldığı için, herhangi bir takibi ve denetimi olmadığı için tesisimiz atıl kalıyor. Etiketsiz olduğu için daha doğal ürün aldığını sananlar da yanılıyor. Çünkü bu ürünlerin içeriğini bilmiyorlar. Yetkililer de kanunun gereğini yapsalar, tüketicilerimiz daha güvenli bir ürün tüketecek. Üreticilerimizde katma değer yarattığı için markalaşmayla bir kazanç elde edecek."

Haberler.com
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.