Uygulama
Twitter

ARI YETİŞTİRİCİLİĞİ KURSUNA YOĞUN İLGİ

Tunceli'nin Çemişgezek ilçesinde yoğun katılımlı arı yetiştiriciliği kursu açıldı. Çemişgezek Kaymakamlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliğiyle açılan kursa vatandaşlar yoğun katılım gösterdi.

Çemişgezek Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü bünyesinde düzenlenen arıcılık kursunda; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nde görevli zooteknist Oğuzhan Aslan tarafından, 52 kursiyere 80 saat eğitim verildi. Düzenlenen arıcılık kursu kapsamında kursiyerlere, ana arı, ana arı yetiştiriciliği, kovan bakım ve beslemesi, ballı bitkiler ve atiterapi konuları anlatıldı.

Çemişgezek ilçesinin arıcılık potansiyeli hakkında bilgiler veren Çemişgezek Kaymakamı Harun Kazez, "Arıcılık, bir takım teknik ve biyolojik bilgileri gerektirmekle beraber coğrafi ortamla da doğrudan bağlantılıdır. İlçemiz, coğrafi ve bitki florası yönüyle önemli bir potansiyele sahiptir. Bu sebeple kurumlarımız vasıtasıyla üreticilerimize zaman zaman eğitici kurslar veriliyor. Verilen eğitimlerdeki amaç bilinçli üreticilerle ilçedeki arıcılık potansiyelini arttırmaktır. Çemişgezek ilçemizde yılda yaklaşık 50 ton bal üretilmektedir. Arıcılık Kayıt Sistemine (AKS) kayıtlı yaklaşık 70 üreticimiz bulunmakla beraber, ilçemizde yaklaşık 5 bin 500 adet arılı kovan bulunmaktadır" dedi.

Kursun sonunda yapılan sınavda başarılı olan kursiyerlere 'Arı Yetiştiriciliği' sertifikası verileceği belirtildi.

İHA
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK