Twitter

ARI DÜŞÜŞTE, KÜMES HAYVANI ZİRVEDE

İzmir Torbalı lçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, önceki gün yaptığı resmi açıklamada rakamsal bilgiyi kamuoyu ile paylaştı.Arı kovanlarında büyük düşüşün yaşandığı görüldü

Dağ köylerinde arıcılık ile uğraşan arıcılar doğal ve katkısız ballar üretip bunları alıcılarla buluşturuyor. Özellikle Dağtekke Mahallesi'nde çok sayıda kişi arıcılık faaliyeti gerçekleştiriyor. Yüksek kesimlere kovanları bırakan üreticiler geçen yılki yoğun yağıştan mutluluklarını dile getirdi. Önceki yıllarda bir kovanda 2 ile 4 bin arasında arı bulunurken şimdi bu sayı 5 bini geçiyor. Son yıllarda ülke genelinde arı sayısı iyiden iyiye düşerken Torbalı'da da ne yazık ki düşüş başladı. Geçen yıl 15 bin arı kovanın İlçe Gıda Tarım v Hayvancılık Müdürlüğünde kayıtlıyken yeni verilere göre bu sayı 10 bin 520 kovan olduğu belirtildi.

 ARI DÜŞÜŞTE, KÜMES HAYVANI ZİRVEDE

 Arıcılıkta düşüş yaşayan Torbalı, küçük-büyük, kümes hayvanları konusunda artış yaşıyor. Hayvancılık sektöründe hızlı bir gelişim gösteren kümes hayvancılığı da Torbalı'da kırsal kesimlerde sektör olarak tercih ediliyor. Torbalı'da son beş yılda Lezita, Banvit, Keskinoğlu gibi önemli büyük firmalara tavuk yetiştiren çok sayıda tavuk çiftliği hizmet vermeye başladı. 45 günde 3 milyon tavuk yetiştiren Torbalı'daki tavuk çiftlikleri giderek artıyor. Tavuk çiftlikleri ayrıca teknolojik donanımlarıyla da göz dolduruyor. Şuan kayıtta olan 3 milyon 861 bin 350 kayıtlı tavuk sayısı, 78 İlin nüfus sayısından fazla. Gelecek yıl kayıtlı hayvan sayısının 5 milyona çıkması bekleniyor.

 SAYI DÜŞTÜKÇE TEHLİKE ARTACAK

 Arı kovanlarınının sayısı düştükçe bal üretiminin de düştüğünü söyleyen üreticiler, "Doğal ortam artık kimyasallarla dolu. Bu sebepten kaynaklanan verim düşüklüğü, biz arıcıları da zor durumda bıraktı. Bu yüzden Geçen yıl 15 bin arı kovanı bulunurken bu yıl açıklanan rakam gerçekten de korkuttu. 10 bine kadar düştü. Gelecek yıl daha da düşeceğini tahmin ediyoruz" şeklinde konuştu.

Torbalı Ege
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK