ANTALYA`NIN TARIM SORUNLARI KİTAPÇIK HALİNE GELİYOR

Tarım Konseyi Odak Grup Toplantısı'nda Antalya tarımı ele alındı. Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır, tarımdaki sorunların kitapçık haline getirilerek yetkililere sunulacağını söyledi.

2 gün süren toplantıya, Tarım Konseyi Başkanı Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Tarım Konseyi İcra Kurulu üyeleri ATSO Başkanı Davut Çetin, BAİB Başkanı Mustafa Satıcı, Kumluca TSO Başkanı Murat Hüdavendigar Günay, Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp ile çok sayıda davetli katıldı.

Tarım Konseyi Odak Grup Toplantısı'nda Antalya tarımının birikmiş sorunlarının ele alınacağını belirten Ali Çandır "Mesleki birikimlerimizle sorunları ve çözüm önerilerini, oluşturduğumuz 7 masada ortaya koymaya çalışacağız. Daha sonra öncelik sıralamasına göre ele alacağımız konuların takibini birlikte yapacağız. Ama tarımın sorunlarının çözümü için getirilen çözüm önerilerine siz sahip çıkmadığınız sürece sonuca ulaşma şansımız yok" dedi.

1980'den sonra yoğun göç alan Antalya'da kentlilik bilinci ve aidiyet duygusunun gelişmediğini, sorunların çözümünde karar vericilerden farklı taleplerde bulunulduğunu kaydeden Çandır, Tarım Konseyi'nin sorunlar ve çözüm önerilerini içeren çalışmasının kitapçık haline getirilerek, karar vericilere sunulacağını bildirdi. Muhteşem coğrafya ve tarım potansiyeline sahip Antalya'nın tarım potansiyelinin yeteri kadar değerlendirilemediğine dikkat çeken Ali Çandır, şunları söyledi:

"Bir taraftan 'işsizlik var' diyor, bir taraftan katma değer üretemiyoruz, potansiyelimizi de atıl bırakıyoruz. Umarım bu çalışma sonucu, hepimizin hayatına dokunacak, hepimizin işimizi geliştirecek, hepimizin işine katkı sağlayacak sonuçlar doğurur. Tarımımıza sahip çıktığımız sürece başarırız" diye konuştu.

Tarım Konseyi İcra Kurulu Üyesi ATSO Başkanı Davut Çetin, her kurumun tarımla ilgili çalışmaları kendi adına yaptığını belirterek, "Ama işbirliği olmadığı için bazen sesimizi tam olarak duyuramıyoruz. Tarım Konseyi'nin bu toplantısı önemsiyorum çünkü Antalya'nın tarımla ilgili tüm aktörleri burada. Buradan çıkacak detaylı bir rapor, sorunları tek tek anlatmak yerine birlikte anlatmamızı sağlayacak bir ortam oluşturur" diye konuştu. Çetin, tarımın acil desteğe ihtiyacı olduğunu belirtti.

Tarım Bakanı Faruk Çelik'in yakın zamanda paket açıklayacağını bildirdiğini söyleyen Çetin, "Hep birlikte paketi bekliyoruz" dedi.

Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp ise çiftçinin zor durumda olduğunu söyledi.

BAİB Mustafa Satıcı, Tarım Konseyi olarak hükümetten tarım paketi beklediklerini belirterek, "Bence tarım sektörünü desteklemek anlamında yeteri kadar bütçe var. Rusya krizinden sonra ürünleri Avrupa pazarına yönlendirmek için çalıştık ama orada da zamanında üretim, hacimli üretim, kaliteli üretim, gıda güvenliği gibi sorunlar karşımıza çıkıyor" diye konuştu.

Satıcı, Konsey'in görüş ve fikirlerinin Ankara'ya taşınmasında birlikte hareket edilmesi halinde sonuç alınabileceğini vurguladı.

7 gruba ayrılan katılımcılar, sektörel konularda sorunlarını dile getirerek, çözüm önerileri sundu. Yapılan çalışmanın sonucu kitapçık haline getirilerek, Antalya tarımına rehberlik edecek. Odak toplantısında, 2016 1. Olağan Toplantısı anket sonuçları da değerlendirildi.

İHA
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.