Twitter

ANTALYA`NIN AKSU İLÇESİ, DOMATES VE SALATALIK ÜRETİMİNDE KADIN ÇİFTÇİLERLE ZİRVEDE

Antalya'nın örtü altı tarımda öncü ilçelerinden biri olan Aksu'da, sebze üretimi devam ediyor. Yaklaşık 47 bin dekarda gerçekleştirilen örtü altı üretimde hasatlar, Haziran ayı sonuna kadar sürecek.

3 dekarlık alanda salatalık ve 5 dekarlık alanda domates üreten kadın çiftçi Songül Bulut, her gün sabahın erken saatlerinden akşam geç saatlere kadar kızıyla birlikte serada ürün topluyor.

Antalya'nın Aksu ilçesi, Kurşunlu Mahallesi'nde 30 yıldır çiftçilik yaptığını belirten Songül Bulut, "Kendi çabalarımla mücadele ediyorum. Üretmeye devam ediyoruz. 3 dekarlık alanda salatalık yetiştiriyoruz. Kadın olarak tarım işini sürdürüyoruz. Üretim yaparak yurt dışına daha fazla ürün ihraç etmek istiyoruz. Her sabah erken saatlerde seraya giriyoruz ve akşam geç saatlere kadar çalışıyoruz. Ülkemize ürün yetiştirmeye devam ediyoruz" dedi.

İki çocuk annesi Songül Bulut, 16 yaşındaki kızıyla birlikte çalıştığını ifade ederek şunları söyledi: "Salatalık şu anda 10 TL. Ancak maliyetlerimizi karşılamıyor, açıkçası. Çiftçiler bu fiyatlarla zarar ediyor. Kışın ürün olmadığı zamanlarda ise fiyatlar çok yüksek oluyor. 50 derece sıcakta üretim yapmaya çalışıyoruz; bu zahmetli iş için devletimizden yardım bekliyoruz. Mahsullerimizin iyi fiyatlara satılmasını istiyoruz."

5 dekarlık alanda domates yetiştirdiğini kaydeden Songül Bulut, "Çiftçiliğin keyifli yanı, ürünleri toplayıp hale götürdüğümüzde, ürünlerimizin daha yüksek fiyatlara satılmasıyla geliyor. Biraz daha kar elde etmek istiyoruz. Devletimizden yardım almak istiyoruz. Otellere ve yurt dışına ürünlerimizi gönderiyoruz. Yurt dışına daha fazla satış yapmak istiyoruz. Bu şekilde döviz girişi sağlanacak. Kadın olarak devlet yardımı talep ediyorum. Mücadeleyi asla bırakmayacağım" şeklinde konuştu.

iha.com.tr
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.