Twitter

ANIZ YAKMAYANLARA MADDİ DESTEK VERİLEBİLİR

Batmanda önemli çevresel-ekolojik sorunlarından biri olan anız yangınlarının önüne geçilmesi için farklı metot arayışları devam ediyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Nurettin Kiyas, mısır hasadı sonrası anız yakılmaması için kurum olarak 17 Bin TL'ye mal olan3 adet sap parçalama makinesi aldıklarını, buna rağmen anız yangınlarının önüne geçilmesinin zor olduğunu beyan ederek, "Batman genelinde anız yakılmaması için çalışmalarımız aralıksız sürüyor. Lakin anız yakmaların önüne tam anlamıyla geçmek mümkün değil. Bu nedenle anız yakmalara karşı caydırıcı ve tedbir amaçlı olarak hektar başına 3 TL ile maddi destek sunabiliriz. Yada kurum olarak sap parçalama makinelerini yaygınlaştırma ve mazot desteği, biçerdöverlerin alt kısmına bıçak takma zorunluluğu veyahut biçerdöver makinelerinin arkasına takılan aparat ile tarlalar temizlenmesi ve anız yakılmaması zorunlu hale getirilebilir" dedi.

"ANIZ YAKMAYANLAR KAZANÇLI OLDUĞUNU BELİRTİYOR"

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Nurettin Kiyas, bazı çiftçilerin anız yakmadıkları için arazilerinde ürünlerin daha bereketli olduğunu belirterek, yapılacak görüşmelerle anız yakmayanlara ödül dahi verilebileceğini ifade etti.

Son Dakika
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK