AMASYA MESLEK LİSESİNDEKİ YENİLİKÇİ GİRİŞİM

Amasya'da bir tarım meslek lisesinde, Milli Eğitim Bakanlığı'nın destekleriyle meyve ve sebze kurutma tesisi kuruldu. Bu tesiste, öğrenciler ilk olarak Amasya'nın sembolü olan elmaların işlenmesine başladılar.

Gökhöyük Şehit Cemalettin Özdemir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, tesis bünyesinde elmanın çeşitli ürünlerini üretecekler. Kurutulmuş elma dilimleri, elma sirkesi hatta hayvan maması gibi çeşitli ürünleri üretecekler. Ayrıca, tesis, verimli topraklara sahip bölgedeki çiftçilerin ürünlerini de kurutma imkanı sunacak.

Amasya Milli Eğitim Müdürlüğü, bu köklü okulda bulunan bir depo alanını modern bir tesise dönüştürmek için bir proje hazırladı. Proje, Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından desteklendi. Tesisteki cihazlar, milli imkanlarla geliştirilen meslek liseleri tarafından geliştirildi ve heyecanla kurularak ilk üretim başladı. Kurutulduktan sonra paketlenen meyve cipsleri piyasaya sunulabilecek.

Amasya Milli Eğitim Müdürü Mehmet Türkmen, tesisin Türkiye'deki bir meslek lisesinde kurulan ilk meyve ve sebze kurutma tesisi olduğunu belirtti ve destekleri için Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'e teşekkür etti. Türkmen ayrıca, gençlere elmanın farklı şekillerde değerlendirilmesini öğreteceklerini ve öğrencilerin ilerleyen yıllarda bu alanda büyük başarılara imza atacaklarına inandığını söyledi. Tesisin öğrencilere yeni fırsatlar sunacağına inanan Umut Göktaş ve diğer öğrenciler, elmanın cips ve diğer ürünlere dönüştürülmesi için oluşturulan tesisin kendileri için büyük bir potansiyel taşıdığına inandıklarını ifade ettiler.

iha.com.tr
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.