Twitter

ALTERNATİF ÜRÜN ÇİLEK ÇİFTÇİNİN UMUDU OLDU

Yozgat'ın Sorgun ilçesine bağlı Çiğdemli beldesinde 2011 yılında "Alternatif Ürün Projesi" kapsamında 4 dekar alana ekilen çilek, üreticiye gelir getirmeye başlayınca bu yıl çilek dikilecek alan 46 dekara çıkarıldı.

Sorgun Kaymakamı Ali Arslantaş yaptığı açıklamada, 2011 yılında 6 dönümlük alanda başlayan çilek üretiminin, bu yıl 46 dönüme çıktığını ve üreticilerin ürünlerini tarlada sattığını ifade etti.

Deneme amaçlı 2011 yılında gerçekleştirilen çilek ekiminde olumlu sonuçlar alınmasının ardından beldede birçok çiftçinin çilek üretimi yapmaya başladığını belirten Arslantaş, "Dekar başına 4 ton civarında ürün alınması üzerine çiftçilerimiz çilek üretiminin karlı bir iş olduğunu görünce talepler artmaya başladı. Altı dönümlük çilek ekimi yapılan alan, bu yıl itibariyle 46 dönüme yükseldi. Gelen talepler üzerine İl Özel İdaresi'nden 2014 yılı bütçesinden aktarılan kaynak doğrultusunda bu yıl 46 dekar alana 2 bin 550 kilo plastik malç, 240 bin adet fide dikimi yapılarak, çilek bahçeleri oluşturuldu. İleri de Çiğdemli beldemiz çileğin merkezi konumuna gelecek." dedi.

Çiftçi Mehmet Sungur da ilk kez geçen yıl çilek üretimi yaptığını anlatarak, "Geçen yıl ben de 3 dönümlük çilek bahçesi oluşturdum. İlk yılımız olmasına rağmen iyi gelir elde ettim. Bu yıl inşallah daha iyi olacak. Üç dönümlük tarla üzerine çilek fidesi dikimi yaptım. Fideleri ve naylonlarını devletimiz karşıladı. Diğer kısmını kendim aldım. Burası bana yaklaşık 5 bin liraya mal oldu. Şu anda 17 bin adet fide dikimi gerçekleştirdik." diye konuştu.

Çilek üretiminin zahmetli olduğunu belirten Sungur, çilek bahçesiyle gece gündüz sürekli ilgilendiğini sözlerine ekledi.

Haberler.com
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.