ALMERİA`DA BİR SERA PROJESİ BENZERİ GÖRÜLMEMİŞ BOYUTLARA ULAŞIYOR

ABD merkezli tarım çözümleri lideri Novagric, Almeria'da Romenatur ile işbirliği içinde gerçekleştirdiği yenilikçi bir korumalı tarım projesi ile bölgede bir dönüm noktasına imza atıyor. Bu öncü yüksek teknoloji projesinin ana hedefi, yıl boyunca daha yüksek verim elde etmek için kontrollü bir ortamda Palermo biber ve salatalıklarının üretimini ve kalitesini artırmaktır.

Proje, iki modül halinde inşa edilen, biri 17.000 metrekarelik diğeri 13 hektarlık seralardan oluşuyor ve Almerimar yakınlarında bir çiftlikte uygulanıyor. Novagric, bölgede alışılmadık bir altyapının kurulması ve iklim koşullarındaki zorluklar gibi çeşitli zorluklarla karşılaşarak projenin geliştirilmesini tamamladı.

Sera içinde Palermo biber ve salatalıklarının yetiştirilmesi için bilinen yüksekliğin üzerinde güçlendirilmiş bir yapı tasarlandı ve dikey akışlı fanlar ve perdelerle radyasyon, sıcaklık, nem ve parlaklık gibi parametrelerin hassas kontrolü için teknolojiler kullanıldı. Ayrıca, verimliliği %30 artıran gübreleme ve hidroponik sulama sistemleri de kuruldu.

Bu yüksek teknoloji yapı sayesinde Palermo biberlerin yaza özgü olmayan bir çeşidinin yetiştirilmesi mümkün hale geldi ve kışın istikrar aranıyor. Bu proje, hastalıkların daha erken teşhis edilmesine ve ürün kalitesinin artırılmasına olanak tanıyan hassas teknolojilerin kullanılması açısından Almeria'da benzeri görülmemiş boyutlarda bir girişimi temsil ediyor.

Proje montajından sorumlu kişiler, Almeria'da bu boyutta gerçekleştirilen ilk projeden bahsediyor ve bu yüksek teknoloji çiftliklerinin bölgedeki tarım endüstrisine getirdiği ileri teknoloji çözümlerinin hayrete düşürdüğünü ifade ediyorlar.

Bu yenilikçi projenin sonuçları, bahçe bitkileri üreticisi Romenatur tarafından büyük memnuniyetle karşılandı. Yapılan çalışmalarda, ışığı kaybetmeksizin optimum yetiştirme koşullarının sağlanması sayesinde palermo biberlerin veriminde iki kat artış öngörülüyor. Bu proje ile yılın 12 ayı boyunca istikrarlı bir üretim elde edilebilecek ve pazara kaliteli ürünler sunulabilecektir.

Novagric, bu projenin başarısıyla gurur duyuyor ve Almeria'daki tarım endüstrisine yaptığı katkının bölgedeki gelecekteki girişimlere ilham vermesini umuyor. Şirket, çiftçilerle yakın işbirliği içinde çalışmaya devam ederek, onların işlerini iyileştirecek çözümler sunmaya ve tarım sektöründe doğru adımlar atmaya kararlılıkla devam ediyor.

agritechtomorrow.com
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.