Twitter

AKSARAY`DA KÜLTÜR MANTARI YETİŞTİRİCİLİĞİ: EVLERİN ÖNÜNDEKİ ARAZİLER GELİR KAPISINA DÖNÜŞÜYOR

Merkeze bağlı Doğantarla köyünde ailesiyle birlikte yaşayan 45 yaşındaki Şıvgın, atıl arazisini değerlendirmek ve kültür mantarı üretimi yapmak amacıyla 4 yıl önce İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün "KOP ile Aksaray Mantar Yetiştiriyor Üretici Kazanıyor Projesi"ne başvurdu. Mantar yetiştiriciliği kursuna katılarak üretimin tüm aşamalarını öğrenen 3 çocuk annesi Şıvgın, proje kapsamında evinin önündeki atıl arazisine mantar tesisi kurdu ve yüzde 70 hibe desteği aldı.

"Bu sayede evimize ek bir gelir kapısı açıldı" diyen Şıvgın, köye gelen memurlar aracılığıyla projeden haberdar olduğunu ifade etti. Kendi işinin patronu olmanın mutluluğunu yaşadığını belirten Şıvgın, "Seramızı ilk kurduğumuzda zorluklar yaşadım ancak pes etmedim ve başardım. Mantar işine girdiğim için çok memnunum" dedi.

Eşinin inşaatlarda boya işleri yaptığını söyleyen Şıvgın, "Mantar seramız olmadan eşim sürekli şehir dışına gitmek zorunda kalıyordu. Seramızın kurulmasıyla birlikte sadece Aksaray'da çalışıyor ve akşamları evimize geliyor. Bu sayede evimize ek bir gelir kapısı açıldı. Hem bana hem de eşime güvence sağladı" şeklinde konuştu.

"Mantar sera işine girmeyi öneriyorum" diyen Şıvgın, çalışmayı çok sevdiğini vurgulayarak, "Yılda 3 kez seramızı ekiyoruz ve her ekim döneminde yaklaşık 400 kasa ürün elde ediyoruz. Köyümüzde 4 kadına da iş imkanı sağladık. İş yükümüz fazla olduğu için kadın çalıştırmak zorundayım. Özellikle ev kadınlarının mantar sera işine girmesini tavsiye ediyorum. Hem aile bütçesine katkı sağlar hem de kendi gelirini artırır. Bir kadının başaramayacağı hiçbir şey yok" şeklinde konuştu.

"Aksaray'da Mantar Yetiştiriciliği Destekleniyor"

Aksaray Tarım ve Orman Müdürü Nejdet Demir ise son 4 yılda Bakanlık, Valilik ve KOP'un desteğiyle kentte 7 mantar serası kurduklarını belirtti. Mantar yetiştiriciliğini geliştirmek adına projeler ürettiklerini ifade eden Demir, "Her üretim sezonunda 3 kez ürün elde ediliyor ve bu dönemlerde üreticilerimiz yaklaşık 3-4 ton ürün elde ediyor. Kültür mantarının pazarlama sorunu bulunmuyor ve üreticilerimiz ürünlerini başarılı bir şekilde yetiştiriyor. Küçük alanlarda üretim için projeler geliştiriyor ve yerinde üretim ile yakın pazarlara dağıtımı destekliyoruz" şeklinde konuştu.

dunya.com
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.