Twitter

AJANS DESTEĞİ İLE KAZAN'DA SULU TARIM

Ankara Kalkınma Ajansı desteği ile gerçekleştirilen 'Ahi Mahallesi Tarımsal Sulamada Yenilenebilen Enerji Kaynaklarının Yaygınlaştırılması' projesi tamamlandı. Proje ile 3 bin dekar arazide sulu tarıma geçildi.

Kazan İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yürütülen ve Ankara Kalkınma Ajansı 2015 Yılı Teklif Çağrısı kapsamında desteklenen 'Ahi Mahallesi Tarımsal Sulamada Yenilenebilen Enerji Kaynaklarının Yaygınlaştırılması' projesi kapanış toplantısı 21 Nisan 2016 tarihinde yapıldı. Toplantıya Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık, Kazan Kaymakamı Murat Duru kurum temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Toplantıda konuşan Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık şunları söyledi:
"Proje ile köyün su problemine alternatif enerji kaynakları ile çözüm geliştirilmiş olması hem çevresel hem de ekonomik boyutuyla değer taşımakta olan yenilenebilir enerjinin tarımsal sulamada kullanımının güzel bir örneğini göstermiştir. Projenin yürütülmesinde özveri ile çalışan tüm arkadaşlara teşekkürlerimi sunuyorum."

3 BİN DEKAR ARAZİDE SULU TARIMA GEÇİLDİ
Proje ile doğal yağışlarla dolmayan ve atıl durumda kalan baraj göletinin yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması sonucu suyla doldurulması ve çiftçinin hizmetine sunulması amaçlandı. Proje kapsamında alana yerleştirilen fotovoltaik güneş panelleri ile elektrik üretilirken, üretilen elektrik, sondaj kuyusunda yer alan dalgıç pompanın enerjisi için kullanıldı. Projede görev alan uzmanlar, Ahi Mahallesi'nin su problemine alternatif enerji kaynakları ile çözüm getirilmesinin örnek bir uygulama olduğuna vurgu yaptılar.

İHA
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.