Twitter

AFETZEDE ÇİFTÇİLERE 1.5 MİLYON LİRA ÖDENDİ

Samsun Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı Kırmacı, afetlerden zarar gören çiftçilere 2015 yılında tarım sigortası kapsamında 1 milyon 550 bin lira tazminat ödendiğini açıkladı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, TARSİM Karadeniz Bölge Müdürlüğü işbirliği ile çiftçilere ve ziraat odalarına yönelik tarım sigortaları konusunda bilgilendirme toplantısı düzenledi. 

Toplantıda konuşan İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdür Yardımcısı Nail Kırmacı, " Tarım riskli bir sektör. Özellikle son yıllarda kötü hava şartları tarımı çok olumsuz etkiliyor. 2005 yılında çıkartılan Tarım sigortaları kanununda her geçen yıl çiftçilerimizin lehine yeni düzenlemeler yapılmaktadır. En önemlisi de sigorta primlerinin yüzde 50'si devletimiz tarafından ödeniyor "dedi. 

Poliçe Sayısı Artıyor

Kurumun tarım sigortası konusunda faaliyetleri hakkında bilgilendirme yapan Kırmacı şunları kaydetti; " Samsun'da Tarım Sigortası poliçe sayısı her geçen yıl artarak 2015 yılında 28 bin 594 sayısına ulaşmıştır. 2015 yılı toplam prim tutarı 16 milyon 616 bin 564 TL olup, bunun 9 milyon 821 bin 357 TL'si devlet prim desteğidir. Ayrıca ilimiz genelinde zarar gören çiftçilerimize de 1 milyon 550 bin 71 TL  tazminat ödenmiştir. Çiftçilerimizin herhangi bir doğal afet meydana geldiğinde mağduriyet yaşamamaları için sizlerden köylerde Tarım sigortalarını anlatmanızı istiyoruz." dedi. 

Son Dakika
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK