Uygulama
Twitter

ADANA'DA TARIM AÇIK CEZAEVİ YAPILACAK

Adana'da yıllardır vatandaşların izinsiz olarak tarım ve hayvancılıkta kullandığı 2 bin 128 dönümlük hazine arazisi, Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından boşaltıldı. Arazinin 691 dönümüne 500 çiftçi hükümlünün kalacağı Türkiye'nin en büyük sulu tarım açık ceza infaz kurumu yapılacak.

Adana'da açık tarım cezaevi olması için Adalet Bakanlığına devredilen ancak 22 yıldır bazı vatandaşlarca izinsiz şekilde kullanılan 2 bin 128 dönüm alan boşaltılırken, arazinin 691 dönümüne 500 'çiftçi hükümlü'nün bulunacağı Türkiye'nin en büyük sulu tarım açık ceza infaz kurumu yapılacak.

Adana Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamaya göre, tarıma elverişli toprakların bulunduğu Seyhan İlçesi Akkapı Mahallesi'nde tek parselde kayıtlı 2 bin 128 dönüm tarım arazisinin 691 dönümü, 1994 yılında tarım açık cezaevi yapılmak üzere Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü'ne tahsis edildi. Herhangi bir işlem yapılmayan arazi, hisse sahibi olmayan vatandaşlar tarafından tarımsal üretimde kullanıldı.

GÖNÜLLÜ TAHLİYE

2 bin 128 dönüm tarım arazisini işgal eden vatandaşlarla görüşen Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, kimsenin mağdur olmaması için gayret gösterildiğini söyledi. Görüşmelerin ardından, 22 yıldır işgal edilen arazi, vatandaşlar tarafından ekili ürünlerin hasadından sonra gönüllü olarak tahliye edilecek. Tahliyenin ardından arazi tekrar Hazineye teslim edilirken, Adalet Bakanlığı'na Tarım Açık Ceza İnfaz Kurumu yapılması için tahsis edilen 691 dönümlük alana da 50 hükümlünün katılımıyla sınırları belirlenip kazık çakma işlemi yapıldı. Çukurova'nın en verimli toprakları üzerinde bulunan tarım arazisine 3 ay içinde Türkiye'nin en büyük sulu tarım açık ceza infaz kurumu kurulması planlanıyor.

Yeni Şafak
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK