Twitter

AKDENİZ MEYVE SİNEĞİ KONTROLLERİNİZİ SIKILAŞTIRIN!

Limon hariç turunçgiller, kayısı, ayva, şeftali, incir, Trabzon Hurması, nar gibi meyvelerde %100' e varan verim kayıplarına yol açan Akdeniz Meyve Sineği' ne karşı kontrollerinizi sıklaştırın.

Limon hariç turunçgiller, kayısı, ayva, şeftali, incir, Trabzon Hurması, nar gibi meyvelerde %100' e varan verim kayıplarına yol açan Akdeniz Meyve Sineği' ne karşı kontrollerinizi sıklaştırın. Asıl zararı oluşturan larvalar meyve etini yiyerek meyvenin erken olgunlaşmasına, çürümesine ve dökülmesine yol açıyor. Dökülen meyvenin mutlaka derin çukurlara gömülmesi gerekiyor. Zararlıyla mücadelenin biyoteknik kısmını oluşturan feromon tuzaklar ise yoğunluğun takip edilmesi ve ilaçlama kararının alınmasında etkili oluyor. Kontrol edilen tuzaklarda sineğin tespitinden sonra meyveler vurma yoğunluğuna erişmişse ve vuruk tespit edilmişse hemen ilaçlamaya geçmek gerekiyor.  

Erginleri, genellikle ev sineğinin 2/3'ü büyüklüğündedir. Vücudun genel rengi sarımsı kahverengidir. Kanatları geniş olup üzerinde siyah ve soluk kahverengimsi şeritler vardır. Larvası beyaz ve bacaksızdır. Zararlı kışı toprakta veya ağaç üzerinde kalan turunç meyveleri içinde geçirir. İklim koşullarına göre ilkbahar sonu, yaz başında çıkan erginler beslendikten sonra yumurtalarını olgun meyvelerin kabuğu altına bırakırlar. Açılan yumurtalardan çıkan larvalar meyvenin etli kısmı ile beslenerek olgunlaşınca kendisini toprağa atar, toprağın 2-3 cm derinliğinde pupa olur.

Zarar Şekli

Akdeniz meyve sineği erginleri; turunçgil ve nar meyvelerinin vurma olgunluğuna geldiği dönemde yumurta bıraktıkları noktalarda sarımsı lekelere, olgun meyvelere yumurta bıraktıkları noktalarda ise kahverengimsi lekelere neden olurlar. Akdeniz meyve sineği'nin esas zararı larvaları tarafından yapılar. Meyvenin etli kısmında beslenen larvalar, bu kısımda bir yumuşama ve çöküntü meydana getirirler. Zaralı tarafından yumurta bırakılan vuruklu olan meyveler hasat zamanından önce dökülür. Bu tür meyvelerin vuruklu ve bulaşık olması ihracata engel olmakta ve malın yurt dışına çıkarılmasına izin verilmemektedir. Ülkemizde Akdeniz ve Ege Bölgelerinin sahil şeridi boyunca uzanan kısımlarında devamlı faaliyet göstermektedir.

Zararlı Olduğu Bitkiler

Ülkemizde tespit edilen en önemli konukçuları limon çeşitleri hariç turunçgiller, kayısı, ayva, şeftali, incir, Trabzon hurması, nar, avakadodur.

Kültürel Önlemler

Yeni tesis edilecek olan turunçgil bahçelerine ara konukçuluk eden şeftali, incir, Trabzon hurması ve nar gibi meyveler dikilmemelidir. Dökülen bulaşık meyveler toplanıp derin çukurlara gömülmelidir. Hasattan sonra agaçta meyve bırakılmamalıdır. Ağaçların altına düşen meyveler de toplanıp yok edilmelidir.

Kimyasal Mücadele

Sonbaharda Ağustos ayı sonu eylül ayı başlarında turunçgil bahçelerine, özellikle erkenci çeşit olan satsuma mandarinleri olgunlaşmadan önce mutlaka tuzak asılarak Akdeniz meyve sineği çıkışı kontrolü yapılmalıdır. Sineğin tespitinden sonra meyveler vurma olgunluğuna erişmişse (dipten itibaren sararma başlamışsa) ve sıcaklıklar 16 C0 nin üzerindeyse derhal ilaçlamaya geçilir. İlaçlamayı takiben tuzaklarda yine sinek görülüyorsa 7-10 gün ara ile hasada 10 gün kalıncaya kadar ilaçlamaya devam edilir. Günlük ortalama sıcaklıklar 16 oC'nin altına düştüğünde ilaçlama gerekmez. Limon bahçelerinde ilaçlamaya gerek duyulmaz. Zehirli kısmı Dal İlaçlama yöntemi kullanılır

Tarim.gov.tr
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK