Uygulama
Twitter

ADÜ PİLOT ÜNİVERSİTE OLDU

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ), Tarım ve Orman Bakanlığı'nın tarım ve hayvancılıkla ilgili uygulamalarında pilot üniversite olarak belirlendi.

Aydın'da tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi ile reel ekonomiye en üst düzeyde katkı sunulması amacıyla hayata geçirilebilecek projeler, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli'nin talimatıyla Bakanlık Hayvancılık Şube Müdür Yardımcısı Cengiz Ceylan'ın katıldığı ADÜ Veteriner Fakültesi'nde düzenlenen toplantıda konuşuldu. ADÜ Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir'in başkanlığında gerçekleşen toplantıya, Veteriner ve Ziraat Fakültesi dekanları ile ilgili fakültelerin bölüm başkanları da katıldı.

Tarım ve hayvancılığın sadece problemlerinin değil, sektörü daha iyiye götürmek için nelerin yapılabileceğinin de tartışıldığı toplantıda üretimsel problemleri çözmek amaçlı sahaya yönelik çalışmaların yapılmasına, üreticiyi güçlendirip rekabet gücünü arttıracak bilimsel çalışmaların sahaya yansıtılması gerekliliğine dikkat çekildi.

"PROJELERİN ÖNCÜLÜĞÜNÜ YAPACAĞIZ"

Aydın'a katma değer getirecek büyük bir projenin ilk adımını attıklarını belirten Rektör Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ile konuyla ilgili geçen hafta Ankara'da yüz yüze görüştüklerini söyledi. Bakanlığın Türkiye genelinde oluşturduğu iki pilot üniversiteden birisi olarak Aydın Adnan Menderes Üniversitesinin çalışmalar yürüteceğini ifade eden Rektör Aldemir, "Üretilen her proje reel sektöre dokunacak. Zaman içinde üniversitemizin Ziraat ve Veteriner Fakülteleri Tarım Bakanlığının bir kuluçka merkezi, Ar-Ge merkezi gibi çalışıyor olacak. İncir, kestane, zeytin, pamuk gibi İlimizin lokomotif ürünlerinin yanı sıra et ve süt besiciliğinde de üreticiden tüketiciye daha çok kazanç sağlayacak şekilde dağıtımın sağlanması için çalışmalar yürütülecek. Tarım ve hayvancılık alanında şehir, bölge ve ülke ekonomisine pozitif katkı oluşturabilecek projelerin öncülüğü yapılacak" dedi.

BAKAN PAKDEMİRLİ'NİN TEŞRİFİYLE İKİNCİSİ YAPILACAK

Hayvancılık Şube Müdür Yardımcı Cengiz Ceylan, toplantının çok verimli geçtiğini, Bakanlık olarak Aydın Adnan Menderes Üniversitesinin konuya duyarlılığından dolayı çok mutlu olduklarını söyledi. Ayrıca daha somut adımlar atmak için bu toplantının ikincisini Tarım ve Orman Bakanlığında, Aydın tarımına katkı ve emek vermiş ilgili paydaşların üniversite öncülüğünde katılımıyla, Bakan Pakdemirli'nin de teşrifleriyle yapmak istediklerini belirtti.

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK