AB, 5 ÜYE ÜLKE İLE UKRAYNA TAHILINA UYGULANAN YASAĞIN KALDIRILMASI İÇİN PRENSİPTE ANLAŞTI

Beş AB üyesi, başka ülkelere ihraç edilmek üzere Ukrayna'dan gelen tahılın kendi iç pazarlarında fiyat düşüşüne yol açması sonucu bazı tarım ve gıda ürünlerine yasak getirmişti.

Avrupa Komisyonu Ukrayna'dan tahıl geçişinine izin verme konusunda beş üye ülke ile dört ürünün ihracatı için prensipte anlaşmaya vardıklarını duyurdu.

Komisyonun Başkanı Yardımcısı Valdis Dombrovskis "Anlaştık" ifadesiyle sosyal medyadan paylaştığı mesajında "AB Komisyonu Bulgaristan, Macaristan, Polonya, Romanya ve Slovakya ile Ukrayna tarımsal gıda ürünleri konusunda prensip anlaşmasına vardı." diye yazdı.

Dumbrovskis mesajında bu ülkelerin ve Ukrayna'nın çiftçilerine yönelk endişeler doğrultusunda harekete geçtiklerini belirtti.


Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de anlaşma sayesinde "Ukrayna'nın ihracat kapasitesi korunarak dünyayı beslemeye devam etmesinin ve aynı zamanda Avrupalı çiftçilerin korunmasının" sağlanacağına dikkat çekti.

Beş AB üyesi, başka ülkelere ihraç edilmek üzere Ukrayna'dan gelen tahılın kendi iç pazarlarına girmesinin yerel çiftçiler açısından fiyatların düşüşüne neden olmasından duyduğu kaygılar üzerine bazı tarım ve gıda ürünlerinin geçişine yasak getirmişti.

Anlaşmanın Temel Unsurları

AB yetkilisi, beş ülke ve Ukrayna ile varılan prensip anlaşması kapsamındaki temel unsurları şu şekilde sıraladı:

  • Polonya, Slovakya, Bulgaristan ve Macaristan tarafından uygulanan tek taraflı tedbirlerin geri çekilmesi
  • Buğday, mısır, kolza tohum ve ayçiçeği tohumu olmak üzere dört ürün için istisnai korunma önlemleri
  • Beş üye devlette etkilenen çiftçiler için 100 milyon euroluk destek paketi.
  • Petrol dahil diğer bazı ürünler için koruma soruşturmaları.
  • Dayanışma hatları üzerinden diğer ülkelere ihracatı sağlamak için çalışma.

Zelenksiy: Yasak Kremlin'e Umut Veriyor

Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy cuma günü Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ile görüşerek tarım ürünlerinin ihracatına uygulanan yasağı "yıkıcı" olarak tanımlamış ve endişelerini dile getirmişti.

Zelenskiy görüntülü konuşmasında "Bu Kremlin'e tehlikeli bir umut veriyor, bu umut ortak Avrupalı evimizde ortak çıkarlar üzerinde bazılarının yanlış kararlarının üstün geleceği umudu" ifadelerini kulland.

Beş AB üyesi, Rusya'nın işgali dolayısıyla Karadeniz limanlarından sevk edilemeyen Ukrayna tahılının ihracatı için bir geçiş yolu haline geldi. 

Ancak Ukrayna'ya oluşan dar boğazlar sonucu milyonlarca ton tahıl sınırdaş ülkelerde birikti. Ukrayna'dan gelen tahılın fiyat ve talep dengesini bozduğundan şikayet eden yerel çiftçileri haksız rekabet karşısında korumak adına hükümetler yasak kararı almıştı.

tr.euronews.com
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.