Twitter

9 BORSANIN YETKİSİ KALKACAK

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İsmail Yücel, Ürün Borsası kurulduğunda ürün bazında hisse senedi işlemi yapma yetkisi verilmiş 9 borsanın bu yetkisinin iptal edileceğini belirtti.

Türkiye Ürün Borsası A.Ş.'nin kurulması ile lisanslı depolarda saklanan tarım ürünlerinin ürün senedi bazında alınıp satılabilecek. Kuruluş için geri sayım hızlandı. Son durumda ortaklar arasında pay dağılımı konusunda müzakereler yapılıyor ve ihtilafların kısa sürede aşılması bekleniyor.

Türkiye Ürün Borsası AŞ'nin ortaklık yapısında TOBB ve Ticaret Borsaları, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), Borsa İstanbul, Takasbank, Merkezi Kayıt Kuruluşu ve bazı bankalar yer alacak. Türkiye Ürün Borsası AŞ kurulduğunda, ilk aşamada hububat, pamuk, baklagiller, fındık, Antep fıstığı, kayısı, zeytin ve şu anda tebliği hazırlanmakta olan kuru üzüm ürünlerinin senetleri üzerinden işlem yapacak.

TMO, depolarını lisanslı depoculuğa devredecek

Ürün borsacılığının lisanslı depoculuk sistemi için en temel faktör olduğunu, bir birini tamamlayan bu iki faktörle Türkiye'nin tarımsal ürün ticaretini geliştirmek, üreticinin mahsulünün değerini arttırmak istediklerini söyleyen İsmail Yücel, ülkenin lisanslı depoculuk kapasitesinin geliştirilmesi için TMO'nun depolarını bu mekanizmaya devredeceğini söyledi. Yücel, "Sistemin taşıyıcı iki kolonu var. Birincisi lisanslı depoculuk; ürünler orada saklanacak. Bu ürünleri temsil eden senetler de ürün borsasında alınıp satılacak. Böylece ürün menkul değer kazanacak. Lisanslı depoculuğun da güçlendirilmesi için TMO'nun kanun gereği depolarını lisanslı depoculuk sistemine devretmesi süreci yürüyor. TMO yaklaşık 1 milyon 800 bin ton kapasitesindeki depolarını lisanslı depoculuk kapasitesine eklenmesini bekliyoruz. TMO aynı zamanda TOBB ile birlikte lisanslı depoculuk faaliyeti yürütün LİDAŞ'ı kurdu. Sahip olduğu depoları bu şirkete devredebilirler. Böylece bu depolarda emanet usulü makbuz senedi kesilerek yapılan işlemler, ürün senedi ile yapılan lisanslı depoculuk sistemine dahil edilmiş olur."

Yücel, Bakanlar Kurulu kararı ile kurulacak Türkiye Ürün Borsası AŞ'nin faaliyet yetkisini Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'ndan alacağını belirterek, faaliyet izni verildikten sonra bugün geçici yetki ile ürün senedi alım satımı yapan 9 borsanın bu yetkisinin de kalkmış olacağına dikkat çekti. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın 9 borsaya bu yetkiyi ürün ihtisas borsası kuruluncaya kadar kullanılmak koşuluyla verildiğini vurgulayan Yücel, "Türkiye Ürün Borsası AŞ kurulduğunda ürün senedi işlemlerini yapmaya yetkili tek mekanizma olacak. Bu 9 borsa da sadece emtia borsacılığı faaliyetlerini sürdürüyor olacak" dedi.

Busıness Ht
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK