Twitter

7 AŞAMADA EVDE AVOKADO YETİŞTİRİN

Faydalarını saya saya bitiremediğimiz avokadoyu evinizde yetiştirmeyi denediniz mi hiç? Öncelikle dışardan aldığınız avokadonun o kocaman çekirdeğini çöpe atmayarak bu işe başlayabilirsiniz.

1.Çekirdiği Ayıklayın 

Avokado çekirdeğini zarar vermeden meyvesinden çıkartıp bir köşeye koyalım. Ya da meyvesini yiyip kabuğunu bir kenara koyun.

2. Çekirdeği  Temizleyin

Kenara ayırdığınız çekirdekleri  su dolu bardağın içine koyarak 5 dakika bekletin, ardından iyice kurulayın. Çekirdeğin kahverengi derisini soymamaya dikkat edin. 

3. Çekirdeği Delin

Avokadonun biraz daha sivri olan uç kısmı üst, daha düz olan kısmı ise alt tarafı oluyor. Tohumu filizlemek için alt kısmını birkaç yerden kürdanla delip suyun içine koyun.

4.Çekirdeği Suya Batırın

Avokadonun alt kısmını suya daldırın, böylece kürdan çekirdeğe sıkışıp kalır. Kürdanları aşağıyı gösterecek şekilde hafif eğimli yerleştirin ki avokadonun alt kısmında daha fazla alan suya değsin.

5.Filizlenmesini Bekleyin

İlk avokado filizinin çıkması yaklaşık 3-6 hafta sürer.  Bunun ardından  yukarıdan sap filizi oluşur ve aşağı tarafta kökler büyümeye başlar. Sonrasında sapın uzunluğu 12-15 santimetreye ulaştığında yukarı kısımdaki yaprakları kopartın.

6.Budayın  

Filiz kuyruğunun uzunluğu 15-17 santimetreye ulaşınca yeni filizlerin oluşmasını sağlamak için bu filizin yarısını budamalısınız.

7.Toprağa Dikin

Hazırlanmış  saksı toprağını 20-25 santim genişliğinde bir çiçek saksısına tepesinde 2-3 santim boşluk kalana kadar doldurun. Sonra toprağın ortasına küçük bir çukur açıp içine avokado çekirdeğini, kök kısmı aşağıda toprağa doğru olacak şekilde yerleştirin. Toprağı biraz sulamayı unutmayın. Toprağın her daim nemli kalmasını sağlayacak şekilde sık sık su vermelisiniz.

tarim.com.tr
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.