5 MİLYON ARININ ZEHİRLENDİĞİ İDDİASI

Çankırı'da gezgin arıcılık yapan bir kişinin telef olan yaklaşık 5 milyon arısının zehirlendiği iddia edildi.

Yaklaşık 3 yıldır Çankırı'nın Ilgaz ilçesine bağlı Süleymanhacılar köyüne gezgin arıcı olarak gelen Müslüm Armağan'ın 52 kovanı zarar görürken, yaklaşık 5 milyon arısı telef oldu.

Arıların zehirlendiğini öne süren Armağan, Çankırı'nın Orta, Kurşunlu ve Ilgaz ilçelerine 2008 yılından beri geldiğini belirterek, "Sakarya'da yaşıyorum. Yaklaşık 8 yıldır da 2-3 aylığına arılarımı Çankırı'ya getiriyorum. Süleymanhacılar köyüne 3 yıldır geliyorum. Bu bölgeye her geldiğimde güzel verim aldım." dedi.

Ballarını süzdükten sonra bir süreliğine Sakarya'ya gittiğini ifade eden Armağan, "Balları aldıktan sonra memlekete gittim. Bir arkadaş, 'arılarında bir anormallik var, gel bak' dedi. Ben de çıktım geldim. Geldiğimde arka sıradaki kovanların hepsinin ağzına ilaç sıkıldığını gördüm. Diğer arılarım da onlara yağma yaptığı için hep hasta oldu. Moralim çok bozuk ve ne yapacağımı bilemiyorum." diye konuştu.

Zararının çok büyük olduğunu kaydeden Armağan, şunları söyledi: 

"Burada 280 kovan arım var. Bunlardan 37 tanesi tamamen ölmüş vaziyete. 15 kovan da ölmek üzere. Diğer tüm arılarım da çalışması gerekirken, arı sesi gelmesi gerekirken, sakin bir şekilde duruyorlar. Maskesiz bir şekilde kovanların arasında gezebiliyoruz. Bu da tüm kovanların hastalandığını gösteriyor. Şu ana kadar toplamda 5 milyondan fazla arıma zarar verildi. Maddi ve manevi olarak çok zarardayım. Bunların aslında değeri biçilmez. Şu anda en az 150 bin lira zararım var. Zarar gören arı sayısı ve maddi kaybım artmaya devam ediyor."

Armağan, köye temmuz ayının başında geldiğini aktararak, 8 yıllık emeğinin kaybolduğunu belirtti.

Jandarma ile Ilgaz İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkililerinin zarar tespitinde bulunduğunu söyleyen Armağan, arıları zehirlediğinden şüphelendiği kişiler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunduğu kaydetti.

Aynı zamanda Ilgaz İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünde arıcılık teknikeri olan Çankırı Arı Üreticileri Birliği Başkan Yardımcısı Rıdvan Başeşme ise jandarmayla Müslüm Armağan'ın arılığına gittiklerini belirterek, "Arıların konuşlandığı haliyle arka sıradaki 37 kovanın tamamının söndüğünü gördük. Numuneleri aldım ve gerekli incelemelerin yapılması için Ankara Etlik Veteriner Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü'ne gönderdim." dedi.

Arıların zehirlendiğini tahmin ettiklerini söyleyen Başeşme, "37 arı kovanının tamamının ölmesi, arıların durumu, konumu, ölme şekilleri itibariyle ilk belirlemelere göre zehirlenme olduğunu düşünüyoruz. Kesin sonuç Ankara'daki laboratuvar tetkiklerinden çıkacaktır." diye konuştu.

Anadolu Ajansı
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.