Uygulama
Twitter

5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ VE VODAFONE AKILLI KÖY

Bugün 5 Haziran Dünya Çevre Günü bu özel gün kapsamında ülkemizde sürdürülebilir bir tarımın en iyi öncülerinden olan, tarımda teknoloji ve yeniklerin bir araya geldiği Vodafone Akıllı Köy'ü ziyaret ettik.

Ziyaretimizde en çok dikkatimizi çeken detayların başında ilaç atık sistemi, akıllı mera, sulama ve ilaçlama sistemleri oldu.

İLAÇ ATIK SİSTEMİ
Günümüzde doğaya en çok ihtiyaç duyan çiftçilerimiz için Vodafone Akıllı Köy'de ilaç kutuları özel çöp kutularına ve kullanılan araç ve gereçler ise özel yıkanma alanlarında yıkanarak çevreye zararı en aza indirgemiş durumda.

SULAMA VE İLAÇLAMA SİSTEMLERİ
Damla sulama, uzaktan kontrol, ile teknolojinin bir arada kullanılması ile kullanılan ilaçların en uygun saatte ve en az miktarlarda kullanımı gerçekleşiyor. Tüm bunların yanı sıra damla sulama sistemi ile en az su ile en fazla verimi alarak Dünya'mızda hoyratça kullandığımız sularımızı en verimli şekilde kullanıyorlar.

AKILLI MERA
Vodafone Akıllı Köy'de sadece bitkisel üretim yok. Kurulan teknolojik mera sistemi ile en iyi sütü alıyorlar. Nasıl mı? Olay tam da burada başlıyor. Hayvanlara takılan padometreler ile sadece sağlıklı hayvanların meraya ve süt sağım tesisine geçişi sağlanıyor. Bu sistem sayesinde hem salgınların önüne geçiliyor hem de en temiz en sağlıklı süt sağılıyor. 

Vodafone Akıllı Köy'ün kurucusu Tülin Akın "burada kullandığımız sistemler her çiftçinin kullanabileceği ekonomik düzeyde ve Dünya'da pek çok ülkeye de örnek olmuş durumda. Türkiye ve Dünya'da tarım değişiyor, doğal kaynaklarımız azalıyor. Sürdürülebilirlik için çevre dostu, doğa dostu olmamız gerekiyor" şeklinde konuştu.

 

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK